• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

SaS: V budúcom roku hrozí zvýšenie cien energií, v prípade plynu až o 30 %

  • 12:14 20.09.2024
  • Bratislava
SaS: V budúcom roku hrozí zvýšenie cien energií, v prípade plynu až o 30 %

V budúcom roku hrozí zvýšenie ceny plynu až o 30 %, pričom na energodotácie nie sú zo štátneho rozpočtu vyčlenené žiadne financie. Uviedol to v piatok poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Karol Galek na tlačovej konferencii.

Minister Ladislav Kamenický (Smer-SD) predstavil svoj balíček, v ktorom chce ľudí pripraviť o miliardy. Medzi výdavkami chýbala akákoľvek pomoc s cenami energií, pritom v nich sú obsiahnuté mnohé pomocné mechanizmy. Pokiaľ nebudú zachované, ceny energií môžu dramaticky rásť a to pre všetkých na Slovensku vrátane a najmä domácností,“ uviedol Galek s tým, že pomoc budú pritom potrebovať najmä ľudia, ktorí sú odkázaní na sociálnu pomoc.

Podotkol, že SaS v minulom roku požadovala adresnú pomoc a identifikovala úspory vo výške asi 80 miliónov eur v prípade plynu. „Ministerka Denisa Saková (Hlas-SD) sa rozhodla, že budú dotovať toľko, koľko sa dá. Na jar tohto roku však už uznala, že adresnosť dotácií tam musí byť,“ dodal Galek. Upozornil však na to, že do konca roka zostávajú len tri mesiace, pričom podľa neho nie je známe, či a ako chce vláda adresnosť realizovať. Adresnú pomoc pritom požaduje aj Európska komisia (EK).

Najvážnejšou hrozbou sú podľa Galeka výhrady EK voči zmluve so Slovenskými elektrárňami, na základe ktorej by mali mať domácnosti elektrinu v budúcom roku za 62 eur. Toto opatrenie len v roku 2023 podľa neho ušetrilo Slovákom 2,6 miliardy eur. Úspora pre priemernú domácnosť bola asi 1000 eur, a pre tú, ktorá kúri elektrinou, až 4000 eur. „Energetická kríza je na ústupe, no stále hrozí, že ak táto zmluva nebude, faktúry za elektrinu môžu vzrásť v priemere o 50 %,“ uzavrel Galek.

Hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Mária Pavlusík vo štvrtok (19. 9.) informovala, že zvýšené ceny plynu a tepla sa dotknú niektorých domácností. MH SR preto pripravuje systém pomoci pre ľudí, ktorí to najviac potrebujú. Taktiež sa snaží zabezpečiť cenovo výhodný plyn z východu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií

DNES - 13:46Ekonomické

Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností

DNES - 11:39Ekonomické

Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov

DNES - 11:19Ekonomické

Premiér sa má kvôli aktuálnej ekonomickej situácii stretnúť so zástupcami automobiliek vyrábajúcich na Slovensku.

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená

VČERA - 13:52Ekonomické

Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

VČERA - 11:10Ekonomické

Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.