3 kroky, ako piť alkohol, aby vám nenarušil spánok

Alkohol narúša kvalitu spánku najmä pri pití veľkého množstva. Takto dokážete minimalizovať jeho negatívne účinky.
Opica a bolesť hlavy nie sú jediné takmer okamžité následky pitia alkoholu. Alkoholické nápoje sa okrem toho vo veľkom podieľajú aj na ovplyvňovaní kvality nášho spánku, čo zas zohráva rolu v každodennom fungovaní.
Kým niektorí si pomáhajú večerným pohárikom k ľahšiemu zaspávaniu, iní sa po prehýrenom dni počas noci budia alebo zaspávajú až nadránom. V oboch prípadoch má alkohol negatívny dopad na kvalitu spánku, hoci jeho kvantitu na prvý pohľad nemusí ovplyvniť.
Ako alkohol narúša spánok
Foto: Bricolage/Shutterstock.com
Webový portál Sleep Enlightened vysvetľuje, že alkohol predlžuje čas strávený v najhlbšej fáze spánku, a to najmä u ľudí, ktorí s ňou za iných okolností majú problémy (napríklad pacienti so spánkovým apnoe).
Tieto následky však pretrvávajú len počas prvej fázy spánku, kým telo metabolizuje alkohol – väčšinou teda prvých 4 až 5 hodín po zaspatí. Po uplynutí tejto doby dochádza k zhoršeniu kvality spánku, a nasleduje prebudenie alebo prerušovaný spánok.
Telá väčšiny z nás strávia jeden alkoholický nápoj v priebehu jednej až dvoch hodín, pričom na rýchlosť metabolizmu má vplyv viacero faktorov:
- Čo pijete – nápoje s vyšším obsahom alkoholu sa metabolizujú dlhšie.
- Koľko pijete – čím viac pijete, tým vyššiu koncentráciu alkoholu v krvi máte.
- Ako rýchlo pijete – čím rýchlejšie pijete, tým vyššiu koncentráciu alkoholu v krvi máte.
- Pohlavie – rozličná fyziológia u mužov a žien zapríčiňuje rýchlejšiu opitosť u nežnejšieho pohlavia a vyššiu koncentráciu alkoholu v krvi, aj ak vypijú rovnaké množstvo alkoholu ako muži.
- Hmotnosť – účinky alkoholu sa dostavujú rýchlejšie u chudších ľudí.
- Čo jete – jedlo v žalúdku spomaľuje vstrebávanie alkoholu do krvného obehu.
3 kroky, ako piť alkohol a spať dobre
1. Prestaňte piť niekoľko hodín pred spaním
Presný čas, keď treba prestať piť, ak sa chcete dobre vyspať, závisí od množstva konzumovaného alkoholu a rýchlosti jeho metabolizovania. Ako sme už spomínali, väčšina ľudí spracuje jeden alkoholický nápoj v priebehu jednej až dvoch hodín, takže tomuto času treba prispôsobiť aj odstup medzi pitím a spaním.
2. Neprežeňte to
Čím viac pijete, tým dlhšie sa alkohol spracúva v tele. Preto platí, nezávisle od rýchlosti metabolizmu, čím menej vypijete, tým lepšie sa vyspíte.
3. Žiadne dvojité ani trojité drinky
Nápoje si objednávajte alebo pripravujte v štandardných servírovacích dávkach. Vynechajte dvojité alebo extra veľké porcie, rovnako nesiahajte ani po miešaných koktejloch s rôznymi druhmi alkoholu.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.