• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.1.2020Meniny má Bohuš
Bratislava

6 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť pred spaním

  • 20:56 01.08.2017
  • Bratislava
6 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť pred spaním

Ak sa chcete naozaj dobre vyspať, týchto šesť vecí by ste pred spánkom určite nemali robiť.

Všetci poznáme overené rady, ako zaspať. Niektorí sa poliehajú na šálku teplého mlieka, iní sa snažia navodiť únavu počítaním ovečiek. No mnohí ľudia nehľadajú pravú príčinu ich nespavosti a často si odopierajú dobrý spánok zlými návykmi. Tu je šesť vecí, ktoré by ste pred spaním nemali robiť.

1. Technologické hračky v spálni

Do postele by ste si nikdy nemali brať žiadne obrazovky, či už smartfóny alebo tablety. Dôvodom je svetlo, ktoré vyžarujú. Ľudský mozog si ho totiž mýli s denným svetlom a nedokáže navodiť spánok. Spálňa predsa nie je určená na prácu. Odborníci sa domnievajú, že ak si nebudete spálňu spájať iba so spánkom a sexom, budete mať problémy zaspať.

Obrazovky zabraňujú tvorbe hormónu melatonínu, ktorý pomáha navodiť pocit ospalosti. Internet zároveň zamestnáva našu pozornosť, preto nie je múdre pred spaním pozerať videá a sociálne siete.

2. Nútiť sa spať

Sledovanie hodiniek a počítanie hodín do vášho ranného budíka prináša len frustráciu. Stalo sa to už väčšine z nás a jednou z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť, je nútiť sa spať.

Ak sa sústredíte na spánok, prebudí vás to ešte viac. Ak nemôžete spať, namiesto toho vstaňte z postele a robte niečo iné - napríklad si čítajte knihu v kresle. Naučte svoje telo, že posteľ znamená spánok. Po čase budete vedieť okamžite zaspať, akonáhle budete ležať v posteli.

3. Alkohol

Aj keď sa môže zdať, že opitý človek prechádza do hlbokého spánku, pitie pred spaním váš spánok iba naruší. Pri väčšom množstve alkoholu môžete ľahko stratiť vedomie, no alkohol ovplyvňuje jednotlivé fázy spánku, vďaka čomu bude váš spánok neskôr plytký a budete sa viac budiť a prehadzovať.

4. Cvičenie

Nevykonávajte cviky bezprostredne pred spaním. Cvičenie vás prebúdza a zvyšuje telesnú teplotu. Preto je lepšie cvičiť ráno, aby ste naštartovali váš deň.

5. Zvýšenie teploty v izbe

Zvlášť v zime máme tendenciu vyhriať si spálňu na takmer tropické teploty. Štúdie však ukázali, že ľuďom sa spí lepšie v chladnejších izbách.

6. Domáci miláčik v posteli

Maznanie sa s domácim miláčikom v posteli je síce veľmi pekné, ale môže to vážne narušiť spánok. Nielenže vás môžu v noci budiť svojimi pohybmi, chrápaním či mľaskaním, domáci miláčikovia v posteli môžu tiež prispieť k alergiám a upchatému nosu, ktorý ďalej zabraňuje spánku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, independent.co.uk, sleep.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

VČERA - 19:37Zdravie

Priveľa vápnika v krvi môže značiť rôzne zdravotné problémy vrátane rakoviny.

Tento druh oleja na varenie spôsobuje genetické zmeny v mozgu

Tento druh oleja na varenie spôsobuje genetické zmeny v mozgu

VČERA - 18:04Zdravie

Bežne používaný olej podľa nových zistení ovplyvňuje hypotalamus, časť mozgu, kde sa odohráva množstvo kritických procesov.

6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

20:15 25.01.2020Zdravie

Ak ste sa už stretli s niektorou z týchto nepríjemností, vinu hľadajte v množstve vypitej kávy.

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

19:44 25.01.2020Zdravie

Večera v správnej hodine dokáže predchádzať vysokému krvnému tlaku a priberaniu na váhe.

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

18:08 25.01.2020Zdravie

O slepom čreve sa často hovorí, že u človeka neplní žiadnu úlohu a je to len prebytok evolúcie. Drobný orgán sa v skutočnosti podieľa na dôležitých procesoch.