• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
22°Bratislava

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

  • 19:41 08.07.2024
  • Bratislava
Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.

Asi každý z nás sa už s týmto typom bolesti stretol. Či už ste cvičili na bežiacom páse alebo dobiehali na vlak, zrazu vás zasiahla prudká bolesť v boku, tesne pod hrudným košom. Pichanie v boku je nepríjemné, no z lekárskeho hľadiska nie je závažné. Čo však spôsobuje bolesť v boku?

O príčine bolesti vzniklo viacerí teórií

Existujú viaceré teórie o tom, z ktorej časti tela bolesť vlastne pochádza. V roku 1941 sa vedci a športoví lekári domnievali, že pichanie v boku je spôsobené nedostatočným prietokom krvi do bránice, veľkého svalu, ktorý sa nachádza pod rebrami a vháňa vzduch do pľúc a odvádza ho von. Tento nedostatok krvi môže spôsobiť bolestivý kŕč alebo spazmus.

Táto myšlienka vychádzala z teórie, že krv pri cvičení putuje preč z bránice a sústreďuje sa vo svaloch končatín. Od tejto teórie sa však upustilo, pretože bránica pracuje intenzívnejšie aj počas cvičenia, čo by presmerovalo krv do nej, a nie od nej.

Ďalšou teóriou je, že neustále otrasy, ktoré telo znáša počas aktivít, ako je beh, zaťažujú väzy, ktoré upevňujú brušné orgány k bránici. Táto teória však nevysvetľuje, prečo sa pichanie môže vyskytnúť počas plávania, veslovania alebo bicyklovania.

Niektorí tvrdia, že slabá fyzická kondícia môže zvyšovať riziko pichania v boku, ale skutočnosťou je, že ňou trpia aj vysoko trénovaní športovci. Ďalší vedci navrhli, že bolesť vychádza z čriev v dôsledku slabého prietoku krvi do čriev počas cvičenia. Iná teória pripisuje bolesť stlačeniu nervov, ktoré sa rozvetvujú od miechy a vedú medzi rebrami.

Foto: Hananeko_Studio/Shutterstock.com

Za pichanie v boku môže pobrušnica

Doteraz najrozšírenejšia teória však za pravdepodobný zdroj bolesti označuje membránu nazývanú pobrušnica. Pobrušnica je dvojvrstvový balónovitý vak, ktorý obklopuje orgány vo vnútri brucha. Jeho vnútorná vrstva obopína orgány, napríklad žalúdok, a vonkajšia vrstva prilieha k stenám brucha a panvy.

V štúdii uverejnenej v roku 2000 v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise vedci navrhli, že najpravdepodobnejšou príčinou pichania v boku je, že vnútorná a vonkajšia vrstva pobrušnice sa počas cvičenia trú o seba, čo spôsobuje podráždenie.

Túto teóriu podporuje skutočnosť, že pichanie v boku sa najčastejšie objaví, ak sa tesne pred cvičením najete alebo napijete. Keď je váš žalúdok plný, tlačí na pobrušnicu, čím tlačí jej dve vrstvy bližšie k sebe a zvyšuje trenie medzi nimi, napísali autori štúdie z roku 2000.

Na vine sú aj tekutiny a jedlo

V štúdii z roku 2004 uverejnenej v časopise International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism sa tiež zistilo, že ovocné šťavy a športové nápoje s vysokým obsahom cukru majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť spôsobiť pichanie ako voda alebo žiadna tekutina.

Môže to byť spôsobené tým, že takéto hypertonické nápoje odčerpávajú vodu z buniek v pobrušnici, čo vedie k väčšiemu treniu, alebo tým, že tieto nápoje zostávajú v črevách dlhšie ako voda, čím vytvárajú tlak na pobrušnicu.

Vzhľadom na to by ste si mali dávať pozor, koľko jedla zjete pred cvičením a kedy si načasujete občerstvenie. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny alebo tuku sa trávia dlhšie, takže po konzumácií týchto potravín je najlepšie počkať aspoň 60 až 90 minút, kým začnete cvičiť.

Je tiež vhodné poznamenať, že typické pichanie v boku je len na jednej strane brucha, dostaví sa pri cvičení a zmizne, keď si oddýchnete. Ak pociťujete pretrvávajúcu bolesť na hrudi alebo v bruchu, odborníci odporúčajú navštíviť lekára, pretože by mohlo ísť o niečo vážnejšie.

Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, springer.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

19:37 20.07.2024Zdravie

Ak vás trápia suché pery aj v teplejších mesiacoch, na vine môže byť nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov.

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.