Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

Vedci varujú spotrebiteľov, aby ústnu vodu nepoužívali každý deň.
Vedci upozorňujú, že obľúbená ústna voda s obsahom alkoholu môže prispievať k zvýšenému riziku dvoch smrteľných druhov rakoviny. Varujú preto spotrebiteľov, aby ústnu vodu nepoužívali každý deň.
V nedávnej štúdii sa zistilo, že každodenné kloktanie antiseptickej ústnej vody Listerine Cool Mint zvyšuje hladinu dvoch baktérií v ústach. Obe baktérie boli v minulosti spojené s rakovinou pažeráka a čriev.
Premnožené baktérie v ústach zvyšujú riziko rakoviny
Predpokladá sa, že alkohol v ústnej vode narúša normálnu hladinu baktérií v ústach. Po troch mesiacoch používania Listerine Cool Mint sa zistilo, že v ústach účastníkov štúdie došlo k premnoženiu dvoch druhov baktérií - Fusobacterium nucleatum a Streptococcus anginosus.
Vedci z Inštitútu tropickej medicíny v belgických Antverpách zaznamenali aj pokles skupiny baktérií nazývaných Actinobacteria, o ktorých sa už predtým zistilo, že prispievajú k regulácii krvného tlaku. Profesor Chris Kenyon ktorý pracoval na štúdii, pre denník The Telegraph uviedol, že používanie ústnej vody "by mohlo zvýšiť riziko vzniku rakoviny a rôznych infekcií". Dodal tiež, že:
"Väčšina ľudí by ju nemala používať, a ak ju používajú, mali by používať prípravky bez alkoholu a obmedziť používanie na niekoľko dní."
Vo výskume 59 účastníkov používalo Listerine každý deň počas troch mesiacov a následne tri mesiace ústnu vodu s placebom alebo naopak. Hoci experiment zahŕňal len Listerine, profesor Kenyon uviedol, že podobné množstvo baktérií by sa pravdepodobne zistilo aj pri používaní iných ústnych vôd na báze alkoholu.
Foto: Chase D'animulls/Shutterstock.com
Bezpečnejšia je ústna voda bez alkoholu
Antiseptická ústna voda Listerine Cool Mint obsahuje 20 % alkoholu, ale vo väčšine obchodov sú k dispozícii aj alternatívne ústne vody bez alkoholu, ktoré odporúčajú aj vedci v najnovšej štúdii.
Listerine je jednou z najbežnejších ústnych vôd na svete. Hovorca spoločnosti Kenvue, ktorá vlastní značku Listerine, pre denník The Mirror povedal:
"Štúdie o vplyve Listerine na zdravie ústnej dutiny boli publikované v stovkách odborných publikácií za viac ako sto rokov, čo z nej robí jednu z najrozsiahlejšie testovaných značiek ústnych vôd na svete. Neustále vyhodnocujeme najnovšie vedecké poznatky. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že Listerine spôsobuje rakovinu."
V skoršom vyhlásení pre Telegraph hovorca spoločnosti so sídlom v New Jersey v USA uviedol:
"Spoločnosť Kenvue víta a podporuje vedecký pokrok a výmeny poznatkov s cieľom podporiť každodenné zdravie. Na základe nášho prvotného preskúmania publikovanej štúdii chýba niekoľko dôležitých kontrolných mechanizmov a primeraná prísnosť, aby sme mohli vyvodiť akékoľvek závery o potenciálnom vplyve na ľudské zdravie."

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.