Venušin vlas je ideálny do interiéru: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o pestovaní adiantu
- 7:35 17.06.2024
- Bratislava

Tu je niekoľko tipov na pestovanie adiantu venušinho v interiéri.
Adiant venušin je mimoriadne obľúbený typ paprade, ktorý tiež ľudovo nazývame Venušin vlas. Aj keď starostlivosť o adiant môže byť o niečo náročnejšia, nemali by ste sa nechať odradiť od pestovania tejto krásnej rastliny v interiéri. Prinášame vám základné informácie o starostlivosti o tieto izbové paprade vrátane kľúčových rád o ich potrebách.
1.Udržujte pôdu vlhkú
Venušin vlas potrebuje vlhkú, ale nie premočenú pôdu. Je dôležité adianty venušine dôkladne zalievať, keď sú vrchné 3 centimetre pôdy mierne suché. Podľa možností je dobré používať destilovanú alebo dažďovú vodu, pretože tieto paprade sú citlivé na chemikálie vo vode z vodovodu. Vždy by sa mali polievať vodou izbovej teploty. Ak pôda čo i len trochu vyschne, ich krehké listy odumrú zdanlivo zo dňa na deň. Je dôležité používať kvetináče s drenážnymi otvormi na dne. Takto sa vyhnete premočenej pôde a predídete hnilobe koreňov.
Okrem vlhkej pôdy sa týmto rastlinám darí aj vo vlhku, preto sú vhodné do terária. Adiant venušin je vhodný aj do kúpeľne s dostatočným množstvom svetla, kde má dostatok vlhkosti vo vzduchu. Kvetináč však môžete umiestniť aj na vodou naplnený podnos s kamienkami alebo do blízkosti zvlhčovača vzduchu.
2. Rastlinu nenechávajte na priamom svetle
Je dobré mať venušine vlasy v slnečnej miestnosti, ale mimo priameho, intenzívneho slnečného svetla, pretože to môže spáliť ich jemné listy. Dobre znášajú aj slabšie osvetlenie, ale to spôsobuje, že rastú pomalšie a ich listy môžu začať žltnúť. Ideálne je okno orientované na východ alebo sever. Ak je prirodzené svetlo nedostatočné, môžete ho doplniť pestovateľskými lampami. Pokiaľ ide o umiestnenie, nezabudnite chrániť izbové rastliny pred ústredným kúrením, ako aj prievanom a klimatizáciou.
3. Odstraňujte žlté listy
Foto: Andriana Syvanych/Shutterstock.com
Mali by ste odstrániť odumreté alebo žltnúce listy, aby ste podporili nový rast a zachovali vzhľad rastliny. S rastlinou však treba zaobchádzať opatrne. Listy sú jemné a môžu sa ľahko poškodiť.
4. Ako rozmnožovať venušin vlas
Existuje niekoľko spôsobov rozmnožovania týchto izbových rastlín. Najjednoduchšou technikou je delenie. Papraď treba opatrne vybrať z kvetináča, potom opatrne rozdeliť koreňový bal na menšie časti a zabezpečiť, aby každá časť mala zdravé korene a listy. Každú časť zasaďte do vlastného kvetináča s čerstvou, dobre priepustnou zeminou. Dôkladne zalievajte a udržiavajte ju vo vlhkom prostredí. Je vhodné to urobiť na jar alebo v lete.
Venušin vlas môžete rozmnožovať aj spórami. Majte však na pamäti, že je to náročnejšie a vyžaduje si to trpezlivosť. Navyše, táto metóda sa dá použiť len vtedy, ak vaša papraď vytvára hnedé zhluky na spodnej strane listov. Vložte ich do papierového obalu, kým neuschnú a výtrusy neopadajú. Potom naplňte nádobu vlhkou zeminou do kvetináčov, posypte ju spórami a prikryte plastovou fóliou. Kvetináč musí byť na teplom mieste mimo dosahu priameho slnečného svetla.
5. Pozor na škodcov
V interiéri pestované paprade až tak často netrápia škodcovia, ale môžu byť náchylné na vošky, múčnatky a roztoče. Pravidelne kontrolujte svoje rastliny a okamžite odstráňte akékoľvek problémy. Môžete použiť insekticídy alebo prírodný neemový olej.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum
Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou
Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť ruskú stíhačku, použili na to nezvyčajný typ zbrane.

Na mobily útočí nový podvod, tento krok nevynechajte!
Nový typ podvodu umožňuje útočníkom dostať sa k vašim súkromným informáciám alebo vás odpočúvať. Ako tomu zabrániť?

Kardinál si kvôli konkláve zmenil dátum narodenia
Pomôže mu to presadiť svoj názor?

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov
Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.