• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
14°Bratislava

Muža po konzumácii slaniny trápili ukrutné migrény. Toto našli v jeho mozgu

  • 6:55 15.03.2024
  • Florida
Muža po konzumácii slaniny trápili ukrutné migrény. Toto našli v jeho mozgu

Lekári sa domnievali, že takýto prípad sa nemôže odohrať v bežnej domácnosti.

Vedci tvrdia, že po konzumácii nedostatočne tepelne upravenej slaniny sa muž nakazil pásomnicou dlhočlánkovou, ktorá mu spôsobila mučivé migrény. Prípad tohto muža bol opísaný v prípadovej štúdii publikovanej v časopise American Journal of Case Reports.

Nemenovaný 52-ročný muž, ktorý väčšinu svojho života s obľubou konzumoval anglickú slaninu "namäkko“, začal mať bolesti hlavy, ktoré sa v priebehu štyroch mesiacov zhoršovali. Vyšetrenia vo floridskej nemocnici odhalili na jeho mozgu vačky naplnené tekutinou a lekári mu diagnostikovali neurocysticerkózu, ochorenie spôsobené larvami Taenia solium. Američan necestoval do žiadnych vysoko rizikových oblastí a žije v modernom, čistom dome so svojou manželkou a mačkou.

Muž sa nakazil parazitom zo slaniny

Na snímke pásomnica dlhočlánková, Foto: Schira/Shutterstock.com

Podľa zdravotníkov by tento veľmi zriedkavý prípad mal slúžiť ako varovanie pre ľudí, aby nezanedbali dostatočnú tepelnú úpravu mäsových výrobkov. Doktor Eamonn Byrnes z regionálneho zdravotníckeho centra v Orlande povedal: "Je veľmi zriedkavé, aby sa pacienti nakazili neurocysticerkózou mimo klasických expozícií alebo cestovania. Konzumácia nedostatočne tepelne upraveného bravčového mäsa je teoretickým rizikovým faktorom neurocysticerkózy prostredníctvom autoinokulácie, ako sme predpokladali v tomto prípade.“

Neurocysticerkóza je typ cysticerkózy, čo je infekcia spôsobená pásomnicou Taenia solium, ktorá postihuje mozog alebo nervy. Zvyčajne sa šíri náhodným zjedením vajíčok červa, ktoré sa nachádzajú v stolici iných infikovaných ľudí alebo v infikovanom bravčovom mäse. Choroba je častejšia v Južnej Amerike, Ázii a Afrike, v oblastiach so zlými hygienickými podmienkami a voľným chovom ošípaných.

Parazit spôsobil cysty na mozgu

Na snímkach výsledky CT a MRI vyšetrení zobrazujú cystické lézie na mozgu pacienta, Foto: American Journal of Case Reports

Infikovaný muž vyhľadal lekársku pomoc po tom, ako sa jeho migrény v priebehu niekoľkých mesiacov zhoršili. Začal ich pociťovať pravidelnejšie, silnejšie a v zadnej časti hlavy, pričom však netrpel záchvatmi, necitlivosťou ani slabosťou.

Keď CT vyšetrenie odhalilo cysty v jeho mozgu, lekári sa spočiatku obávali, že má genetické ochorenie. Ďalšie testy to vylúčili a jeho neurochirurg sa rozhodol nevykonať operáciu.

Odborník na infekčné choroby vykonal ďalšie vyšetrenia a test na cysticerkózu bol pozitívny. Dostal dexametazón, steroidný liek, ktorý sa často používa na liečbu alergií, ako aj albendazol, ktorý sa používa na liečbu parazitických červov.

Lézie v mozgu sa zmenšili a jeho bolesti hlavy sa pri poslednej kontrole na infekčnej klinike zlepšili. Doktor Byrnes povedal: "Tento prejav je nešpecifický a môže sa ľahko prehliadnuť, najmä ak je známe základné neurologické ochorenie, ako je migréna.“

Zdroj: Info.sk, TM, nbcnews.com, amjcaserep.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

9:07 08.04.2024Zdravie

Kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka a výrobkov z neho.

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

21:44 06.04.2024Zdravie

Vedci objavili mikroskopické kúsky plastu u viac ako 50 % pacientov s upchatými cievami.

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

7:21 05.04.2024Zdravie

Vaše črty tváre môžu byť ovplyvnené tým, čo vaša matka jedla počas tehotenstva, tvrdí štúdia.

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

20:44 03.04.2024Zdravie

Lekárske štúdie postupne odhaľujú zdravotné následky čoraz populárnejších elektronických cigariet.