• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.7.2024Meniny má Dušana
25°Bratislava

Muža po konzumácii slaniny trápili ukrutné migrény. Toto našli v jeho mozgu

  • 6:55 15.03.2024
  • Florida
Muža po konzumácii slaniny trápili ukrutné migrény. Toto našli v jeho mozgu

Lekári sa domnievali, že takýto prípad sa nemôže odohrať v bežnej domácnosti.

Vedci tvrdia, že po konzumácii nedostatočne tepelne upravenej slaniny sa muž nakazil pásomnicou dlhočlánkovou, ktorá mu spôsobila mučivé migrény. Prípad tohto muža bol opísaný v prípadovej štúdii publikovanej v časopise American Journal of Case Reports.

Nemenovaný 52-ročný muž, ktorý väčšinu svojho života s obľubou konzumoval anglickú slaninu "namäkko“, začal mať bolesti hlavy, ktoré sa v priebehu štyroch mesiacov zhoršovali. Vyšetrenia vo floridskej nemocnici odhalili na jeho mozgu vačky naplnené tekutinou a lekári mu diagnostikovali neurocysticerkózu, ochorenie spôsobené larvami Taenia solium. Američan necestoval do žiadnych vysoko rizikových oblastí a žije v modernom, čistom dome so svojou manželkou a mačkou.

Muž sa nakazil parazitom zo slaniny

Na snímke pásomnica dlhočlánková, Foto: Schira/Shutterstock.com

Podľa zdravotníkov by tento veľmi zriedkavý prípad mal slúžiť ako varovanie pre ľudí, aby nezanedbali dostatočnú tepelnú úpravu mäsových výrobkov. Doktor Eamonn Byrnes z regionálneho zdravotníckeho centra v Orlande povedal: "Je veľmi zriedkavé, aby sa pacienti nakazili neurocysticerkózou mimo klasických expozícií alebo cestovania. Konzumácia nedostatočne tepelne upraveného bravčového mäsa je teoretickým rizikovým faktorom neurocysticerkózy prostredníctvom autoinokulácie, ako sme predpokladali v tomto prípade.“

Neurocysticerkóza je typ cysticerkózy, čo je infekcia spôsobená pásomnicou Taenia solium, ktorá postihuje mozog alebo nervy. Zvyčajne sa šíri náhodným zjedením vajíčok červa, ktoré sa nachádzajú v stolici iných infikovaných ľudí alebo v infikovanom bravčovom mäse. Choroba je častejšia v Južnej Amerike, Ázii a Afrike, v oblastiach so zlými hygienickými podmienkami a voľným chovom ošípaných.

Parazit spôsobil cysty na mozgu

Na snímkach výsledky CT a MRI vyšetrení zobrazujú cystické lézie na mozgu pacienta, Foto: American Journal of Case Reports

Infikovaný muž vyhľadal lekársku pomoc po tom, ako sa jeho migrény v priebehu niekoľkých mesiacov zhoršili. Začal ich pociťovať pravidelnejšie, silnejšie a v zadnej časti hlavy, pričom však netrpel záchvatmi, necitlivosťou ani slabosťou.

Keď CT vyšetrenie odhalilo cysty v jeho mozgu, lekári sa spočiatku obávali, že má genetické ochorenie. Ďalšie testy to vylúčili a jeho neurochirurg sa rozhodol nevykonať operáciu.

Odborník na infekčné choroby vykonal ďalšie vyšetrenia a test na cysticerkózu bol pozitívny. Dostal dexametazón, steroidný liek, ktorý sa často používa na liečbu alergií, ako aj albendazol, ktorý sa používa na liečbu parazitických červov.

Lézie v mozgu sa zmenšili a jeho bolesti hlavy sa pri poslednej kontrole na infekčnej klinike zlepšili. Doktor Byrnes povedal: "Tento prejav je nešpecifický a môže sa ľahko prehliadnuť, najmä ak je známe základné neurologické ochorenie, ako je migréna.“

Zdroj: Info.sk, TM, nbcnews.com, amjcaserep.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.