• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
25°Bratislava

Toto je dôvod, prečo vám v zime slzia oči

  • 19:37 18.01.2024
  • Svet
Toto je dôvod, prečo vám v zime slzia oči

Slzenie očí v zimných mesiacoch má zvláštne vysvetlenie.

V zimných mesiacoch si môžete všimnúť, že vaša pokožka je suchšia, červenšia a podráždená. Podobné problémy však môžu zasiahnuť aj oči a často sa stáva, že keď vyjdete von, začnú vám okamžite slziť. Podľa odborníkov je slzenie očí počas zimy úplne normálne a zmierniť ho môže niekoľko jednoduchých prostriedkov.

Studený vzduch vysušuje pokožku v dôsledku nedostatku vlhkosti, čo vedie k dehydratácii tkanív. Podobný účinok má zimný chlad aj na vaše oči. Dôvod, prečo sa vám oči v zime zalievajú slzami, je ten, že oči sú vysušené. Lekári to nazývajú syndróm suchého oka.

Keď vyjdete von, studený vzduch zbavuje oči vlhkosti, čo znamená, že slzné kanáliky majú problém produkovať dostatok sĺz. Slzy sú potrebné nielen na plač, ale aj na udržiavanie vlhkosti a hladkého povrchu očí a na podporu jasného videnia. Okrem toho slzy vytvárajú ochranný obal na vonkajšej vrstve oka, rohovke, aby ju chránili pred škodlivými nečistotami, ako sú nečistoty a prach.

"Chladný vzduch je taký suchý, že môže spôsobiť odparovanie zvlhčujúceho slzného filmu oka,“ vysvetlil pre Daily Mail oftalmológ Michael Brusco. To vyvoláva nadmernú reakciu oka známu ako slzný reflex. Signály vysielané medzi nervami v zadnej časti oka a mozgu spustia produkciu nadmerného množstva sĺz, aby sa kompenzovala suchosť.

Krémy a hydratačné prípravky aplikované v oblasti očí tiež môžu spôsobiť slzenie. Krémy, ktoré dráždia jemnú pokožku okolo očí, môžu vyvolať zápalovú reakciu. Okrem toho make-up a iné dráždivé látky môžu upchať žľazy na viečkach nazývané meibomské žľazy, ktoré môžu opotrebovať slzný film.

Niektorí ľudia sú náchylnejší na syndróm suchých očí ako iní. Brusco napríklad uviedol, že ľudia, ktorí celý deň pracujú pred obrazovkou počítača, majú tenší alebo menej kvalitný slzný film na očiach, pretože ich oči sú veľmi namáhané.

Ako predchádzať nadmernému slzeniu očí

Foto: meeboonstudio/Shutterstock.com

Hoci je to nepríjemné, slzenie očí v zime je vo všeobecnosti neškodné. Ak však príznaky trvajú dlhší čas, je najlepšie navštíviť očného lekára. Pri závažnom vysušení oka sa môže jeho povrch poškodiť a zhorší sa videnie.

Oftalmológovia odporúčajú používať na zvlhčenie očí umelé slzy bez konzervačných látok. Môžete si tiež prikladať na oči teplý obklad na niekoľko minút. Ten poskytuje vlhkosť a teplo, čo zmierňuje suchosť očí a môže zabrániť nadmernému slzeniu.

"Účinným riešením môže byť aj nosenie slnečných okuliarov vonku ako bariéry chrániacej oči pred nepriaznivým prostredím," uviedol Brusco. Nemali by ste zabudnúť piť dostatok vody, pretože hydratácia udržuje oči vlhké a znižuje riziko ich zápalu.

Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

9:07 08.04.2024Zdravie

Kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka a výrobkov z neho.

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

21:44 06.04.2024Zdravie

Vedci objavili mikroskopické kúsky plastu u viac ako 50 % pacientov s upchatými cievami.

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

7:21 05.04.2024Zdravie

Vaše črty tváre môžu byť ovplyvnené tým, čo vaša matka jedla počas tehotenstva, tvrdí štúdia.

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

20:44 03.04.2024Zdravie

Lekárske štúdie postupne odhaľujú zdravotné následky čoraz populárnejších elektronických cigariet.