• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.7.2024Meniny má Dušana
25°Bratislava

Toto je dôvod, prečo vám v zime slzia oči

  • 19:37 18.01.2024
  • Svet
Toto je dôvod, prečo vám v zime slzia oči

Slzenie očí v zimných mesiacoch má zvláštne vysvetlenie.

V zimných mesiacoch si môžete všimnúť, že vaša pokožka je suchšia, červenšia a podráždená. Podobné problémy však môžu zasiahnuť aj oči a často sa stáva, že keď vyjdete von, začnú vám okamžite slziť. Podľa odborníkov je slzenie očí počas zimy úplne normálne a zmierniť ho môže niekoľko jednoduchých prostriedkov.

Studený vzduch vysušuje pokožku v dôsledku nedostatku vlhkosti, čo vedie k dehydratácii tkanív. Podobný účinok má zimný chlad aj na vaše oči. Dôvod, prečo sa vám oči v zime zalievajú slzami, je ten, že oči sú vysušené. Lekári to nazývajú syndróm suchého oka.

Keď vyjdete von, studený vzduch zbavuje oči vlhkosti, čo znamená, že slzné kanáliky majú problém produkovať dostatok sĺz. Slzy sú potrebné nielen na plač, ale aj na udržiavanie vlhkosti a hladkého povrchu očí a na podporu jasného videnia. Okrem toho slzy vytvárajú ochranný obal na vonkajšej vrstve oka, rohovke, aby ju chránili pred škodlivými nečistotami, ako sú nečistoty a prach.

"Chladný vzduch je taký suchý, že môže spôsobiť odparovanie zvlhčujúceho slzného filmu oka,“ vysvetlil pre Daily Mail oftalmológ Michael Brusco. To vyvoláva nadmernú reakciu oka známu ako slzný reflex. Signály vysielané medzi nervami v zadnej časti oka a mozgu spustia produkciu nadmerného množstva sĺz, aby sa kompenzovala suchosť.

Krémy a hydratačné prípravky aplikované v oblasti očí tiež môžu spôsobiť slzenie. Krémy, ktoré dráždia jemnú pokožku okolo očí, môžu vyvolať zápalovú reakciu. Okrem toho make-up a iné dráždivé látky môžu upchať žľazy na viečkach nazývané meibomské žľazy, ktoré môžu opotrebovať slzný film.

Niektorí ľudia sú náchylnejší na syndróm suchých očí ako iní. Brusco napríklad uviedol, že ľudia, ktorí celý deň pracujú pred obrazovkou počítača, majú tenší alebo menej kvalitný slzný film na očiach, pretože ich oči sú veľmi namáhané.

Ako predchádzať nadmernému slzeniu očí

Foto: meeboonstudio/Shutterstock.com

Hoci je to nepríjemné, slzenie očí v zime je vo všeobecnosti neškodné. Ak však príznaky trvajú dlhší čas, je najlepšie navštíviť očného lekára. Pri závažnom vysušení oka sa môže jeho povrch poškodiť a zhorší sa videnie.

Oftalmológovia odporúčajú používať na zvlhčenie očí umelé slzy bez konzervačných látok. Môžete si tiež prikladať na oči teplý obklad na niekoľko minút. Ten poskytuje vlhkosť a teplo, čo zmierňuje suchosť očí a môže zabrániť nadmernému slzeniu.

"Účinným riešením môže byť aj nosenie slnečných okuliarov vonku ako bariéry chrániacej oči pred nepriaznivým prostredím," uviedol Brusco. Nemali by ste zabudnúť piť dostatok vody, pretože hydratácia udržuje oči vlhké a znižuje riziko ich zápalu.

Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.