• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.7.2024Meniny má Ilja, Eliáš
22°Bratislava

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

  • 18:05 31.05.2023
  • Bratislava
Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Stacionárny bicykel je skvelou alternatívou pre tých, ktorí neobľubujú cvičenie medzi ľuďmi vo fitness centre alebo práve nemôžu bicyklovať vonku. Toto všestranné zariadenie vám dáva možnosť zašprintovať si alebo bicyklovať vychádzkovým tempom, čo znie na prvé počutie jednoducho, ale zvlášť v začiatkoch môže viesť k zbytočným chybám.

Tenisky nesmú byť hocijaké

Áno, prvý raz alebo dva razy môžete len tak sadnúť na sedlo v bežeckých teniskách a pedálovať, ale do budúcna určite zvážte nákup obuvi určenej pre cyklistov.

Na spodku cyklistických tenisiek sa nachádzajú drážky, ktoré sa pevne uchytia o pedále bicykla. Každý výrobca pritom používa rozličné vzory, preto je potrebné zistiť, aké tenisky sa hodia k pedálom na vašom bicykli.

Hoci sa táto zmena javí ako zanedbateľná, v konečnom dôsledku vám pri bicyklovaní dodá viac sily a menej skĺznutí.

Na posilňovanie zabudnite

Po intenzívnej jazde na stacionárnom bicykli síce pocítite miernu bolesť a námahu vo svaloch lýtok a stehien, ale tá je vždy len dôsledkom kardio cvičenia. V prípade, že sa zameriavate na budovanie svalov, upriamte pozornosť na iné cviky.

To isté platí aj pre svaly vrchnej časti tela – jazda na bicykli ich síce vyčerpáva, ale neposilňuje. Okrem stacionárneho bicykla preto zakomponujte do svojho repertoáru aj dvíhanie činiek alebo iné silové cviky.

Strach z výsledkov

Ak ste sa v rámci domáceho tréningu zapojili do online výzvy, v ktorej súťažíte o čo najlepší výsledok spomedzi ostatných cyklistov, vyťažte z tejto príležitosti čo najviac motivácie a zábavy. Ak však náhle zistíte, že tabuľka s poradím je to jediné, na čom vám v športe záleží, od tohto zvyku radšej upustite.

Tréning by ste si nemali zamieňať s pretekaním, pretože zatiaľ čo pri tréningu trpezlivo, dlhodobo a konzistentne budujete vlastnú silu, odolnosť a rýchlosť, pri pretekoch ide primárne o čo najlepší výsledok, po ktorom nasleduje vyčerpanie a niekoľkodňová regenerácia.

Ďalšou nástrahou hromadných výziev je nepríjemný pocit pri sledovaní športovcov, ktorým sa darí lepšie ako vám. Mozog reaguje na takúto situáciu tvorbou domnienok, ktoré vás presvedčia o tom, že na to nemáte alebo že ostatní podvádzajú.

Pri cyklistickom výkone hrajú dominantnú rolu telesné proporcie. Ľudia s väčším objemom svalovej a celkovej telesnej hmoty dokážu efektívnejšie pedálovať, a preto je vysoko pravdepodobné, že budú dosahovať lepšie výsledky ako rovnako zdraví a vyšportovaní cyklisti s nižšou a menej objemnou postavou.

Netreba zabúdať ani na ďalšie ovplyvňujúce faktory, ako je rozličné nastavenie bicyklov, a napokon aj niekoľko športovcov, ktorým sa predsa len podarilo švindlovať.

Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.