• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
14°Bratislava

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

  • 18:05 31.05.2023
  • Bratislava
Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Stacionárny bicykel je skvelou alternatívou pre tých, ktorí neobľubujú cvičenie medzi ľuďmi vo fitness centre alebo práve nemôžu bicyklovať vonku. Toto všestranné zariadenie vám dáva možnosť zašprintovať si alebo bicyklovať vychádzkovým tempom, čo znie na prvé počutie jednoducho, ale zvlášť v začiatkoch môže viesť k zbytočným chybám.

Tenisky nesmú byť hocijaké

Áno, prvý raz alebo dva razy môžete len tak sadnúť na sedlo v bežeckých teniskách a pedálovať, ale do budúcna určite zvážte nákup obuvi určenej pre cyklistov.

Na spodku cyklistických tenisiek sa nachádzajú drážky, ktoré sa pevne uchytia o pedále bicykla. Každý výrobca pritom používa rozličné vzory, preto je potrebné zistiť, aké tenisky sa hodia k pedálom na vašom bicykli.

Hoci sa táto zmena javí ako zanedbateľná, v konečnom dôsledku vám pri bicyklovaní dodá viac sily a menej skĺznutí.

Na posilňovanie zabudnite

Po intenzívnej jazde na stacionárnom bicykli síce pocítite miernu bolesť a námahu vo svaloch lýtok a stehien, ale tá je vždy len dôsledkom kardio cvičenia. V prípade, že sa zameriavate na budovanie svalov, upriamte pozornosť na iné cviky.

To isté platí aj pre svaly vrchnej časti tela – jazda na bicykli ich síce vyčerpáva, ale neposilňuje. Okrem stacionárneho bicykla preto zakomponujte do svojho repertoáru aj dvíhanie činiek alebo iné silové cviky.

Strach z výsledkov

Ak ste sa v rámci domáceho tréningu zapojili do online výzvy, v ktorej súťažíte o čo najlepší výsledok spomedzi ostatných cyklistov, vyťažte z tejto príležitosti čo najviac motivácie a zábavy. Ak však náhle zistíte, že tabuľka s poradím je to jediné, na čom vám v športe záleží, od tohto zvyku radšej upustite.

Tréning by ste si nemali zamieňať s pretekaním, pretože zatiaľ čo pri tréningu trpezlivo, dlhodobo a konzistentne budujete vlastnú silu, odolnosť a rýchlosť, pri pretekoch ide primárne o čo najlepší výsledok, po ktorom nasleduje vyčerpanie a niekoľkodňová regenerácia.

Ďalšou nástrahou hromadných výziev je nepríjemný pocit pri sledovaní športovcov, ktorým sa darí lepšie ako vám. Mozog reaguje na takúto situáciu tvorbou domnienok, ktoré vás presvedčia o tom, že na to nemáte alebo že ostatní podvádzajú.

Pri cyklistickom výkone hrajú dominantnú rolu telesné proporcie. Ľudia s väčším objemom svalovej a celkovej telesnej hmoty dokážu efektívnejšie pedálovať, a preto je vysoko pravdepodobné, že budú dosahovať lepšie výsledky ako rovnako zdraví a vyšportovaní cyklisti s nižšou a menej objemnou postavou.

Netreba zabúdať ani na ďalšie ovplyvňujúce faktory, ako je rozličné nastavenie bicyklov, a napokon aj niekoľko športovcov, ktorým sa predsa len podarilo švindlovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

18:58 19.09.2023Zdravie

Kľúčom k zdravému rastu našich potomkov nie je strava ani pohyb. Podľa antropológa sa treba skôr zamerať na tieto tri ovplyvniteľné zložky.

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

9:16 18.09.2023Zdravie

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí.