• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.6.2024Meniny má Anton
13°Bratislava

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

  • 18:18 02.06.2023
  • Bratislava
Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Živé striebro, ako sa ortuť zvykne nazývať, je látka po celom svete známa svojou toxicitou. Viacerí s ňou už iste prišli do kontaktu najmä vďaka starším teplomerom. Hoci je všeobecne známe, že ortuti sa netreba dotýkať, len málokto vie, prečo je toto varovanie dôležité.

Keďže ortuť sa nevstrebáva do ľudského tela cez pokožku, v prípade, že sa jej dotknete, vám v skutočnosti nehrozí žiadne závažné riziko. Jej viskozita sa pohybuje v rozmedzí medzi vodou a plnotučným mliekom, no od iných kvapalín sa odlišuje vysokou hustotou, takže aj pár kvapôčok je na pocit ťažkých.

Napriek tomu, že ortuť sa nevstrebáva cez pokožku, kontaktu s ňou sa určite treba vyhnúť. Do krvného obehu totiž môže preniknúť cez drobné rany a porezania a riziko predstavujú aj jej výpary, ktoré sa po vdýchnutí rýchlo hromadia v organizme.

Čo ak by ste ju prehltli?

Všetkých rodičov, ktorí sa boja o zdravie svojho potomka po prehltnutí kúska ortuti, môžeme upokojiť. K otrave v tomto prípade s vysokou pravdepodobnosťou nedôjde, keďže črevá sú schopné vstrebať asi len 0,01 percenta celistvej prehltnutej ortuti.

Ortuť je pre nás oveľa toxickejšia, keď ju prijímame dlhodobo a konzistentne vo forme solí a organických zlúčenín. Tie sa uvoľňujú do prostredia najmä pri pálení uhlia a ťažbe zlata, ale veľké množstvo prijímame aj konzumáciou rýb, ktoré ju získavajú po skonzumovaní menších rýb. Benefity, aké nám táto zložka potravy prináša, sú však oveľa prínosnejšie pre zdravie ako potenciálne riziko súvisiace s hromadením ortuti v tele, preto sa rybám netreba celkom vyhýbať.

Otrava ortuťou

Ortuť považujeme za toxickú chemikáliu, ktorej sa síce môžeme dotýkať aj holými rukami, no jej neorganickým soliam sa treba celkom vyhnúť, keďže môžu vážne poškodiť pokožku, oči a tráviacu sústavu.

Hoci k nej nedochádza často, otrava ortuťou je možná najmä v prípade ľudí, u ktorých základ stravy tvoria ryby a u baníkov ťažiacich zlato.

Ortuť v organizme

Ortuť a jej zlúčeniny má zásadný dopad na zdravie nervovej sústavy a obličiek. V prípade otravy môže dôjsť k zlyhaniu obličiek, triaške, nespavosti, výpadkom pamäte, svalovým zášklbom, bolestiam hlavy a kognitívnym a pohybovým poruchám.

Niektoré zdroje spájajú ortuť aj s poklesom inteligencie a oslabením svalstva, zlou koordináciou a otupením rúk a chodidiel.

Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

16:41 05.06.2024Zdravie

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých stále dominuje v ovzduší na celom území Slovenska a bude aj naďalej.

Trénerka o strúhanom syre: Nikdy by som si ho nekúpila, toto je dôvod

Trénerka o strúhanom syre: Nikdy by som si ho nekúpila, toto je dôvod

20:09 01.06.2024Zdravie

Na rozdiel od syra v celku alebo nakrájaného na plátky sa v strúhanom syre skrýva nástraha, ktorá môže sabotovať chudnutie.

Ľudia, ktorí sa vyhýbajú týmto trom jedlám, sú agresívnejší

Ľudia, ktorí sa vyhýbajú týmto trom jedlám, sú agresívnejší

18:54 01.06.2024Zdravie

Ak máte prchkú povahu, chybu treba hľadať aj v jedálničku.