8 bežných ťažkostí, ktoré u detí môžu naznačovať zvýšené riziko autizmu

Aj také bežné poruchy, ako je chrápanie alebo pričasté dotýkanie sa uší, môžu u detí naznačovať prvotné príznaky autizmu.
Porucha autistického spektra je vývojové ochorenie, ktoré spôsobujú odlišnosti v stavbe mozgu u zasiahnutých jedincov. U pacientov sa najčastejšie prejavuje sťaženou komunikáciou a opakovaným či obmedzeným správaním a záujmami.
Autizmus sa dá zvyčajne diagnostikovať u 18-mesačných detí alebo mladších, no jednoznačné výsledky poskytuje až diagnostika po dovŕšení aspoň dvoch rokov. Vedci zatiaľ nedokážu určiť presnú príčinu vzniku poruchy, no je pravdepodobné, že k nej prispieva rodinná anamnéza, pôrod v neskoršom veku a ťažkosti pri tehotenstve alebo pôrode.
Výskumníci z Bristolskej univerzity vo Veľkej Británii rodičov upozorňujú, že okrem klasických prejavov autizmu by si na svojich potomkoch mali všímať aj ďalšie poruchy, ktoré sa v tejto súvislosti často prehliadajú. Neraz sa týkajú problémov s ušami, nosom a hrdlom.
Podľa Britov u detí, ktoré sa v ranom veku stretávajú s infekciami uší, spánkovým apnoe alebo ochoreniami uší, existuje až trojnásobná pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie porucha autistického spektra. Pravdepodobne to má na svedomí odlišná poloha ich uší na lebke.
„U pacientov, ktorým je neskôr diagnostikovaný autizmus, sa častejšie prejavujú ušné príznaky a ťažkosti s hornými dýchacími cestami,“ vysvetľuje lekárka Jean Goldingová.
„Tieto ušné a respiračné príznaky môžu byť prvotnými markermi zvýšeného rizika autizmu,“ dodáva Goldingová.
8 problémov s ušami, nosom a hrdlom, ktoré sa spájajú s autizmom
- Dýchanie ústami
- Chrápanie
- Spánkové apnoe
- Ťahanie uší
- Opuch a začervenanie uší
- Hnisavý/hlienový výtok z uší
- Slabší sluch pri nádche
- Dieťa málokedy počúva
Výskum publikovaný v žurnále BMJ Open sa uskutočnil na vzorke viac ako 10 tisíc anglických detí, ktoré sa narodili po roku 1990, pričom u 177 z nich lekári určili vysokú pravdepodobnosť autizmu.
Z výsledkov vyplýva, že deti s poruchou autistického spektra vo veku do 30 mesiacov sa 3,3-krát častejšie dotýkajú vlastných uší alebo trpia infekciami uší a sú 2,2-krát náchylnejšie na stratu sluchu v dôsledku nádchy.
Tieto deti vo veku do 40 mesiacov sa 3,8-krát častejšie ťahajú za uši alebo sa do nich štípu a v rovnakom veku majú 1,9-násobnú pravdepodobnosť chrápania.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.