Prečo máte zápchu na každej dovolenke? 3 veci, ktoré musíte pri cestovaní zmeniť

Do kategórie dovolenkových tráviacich problémov nepatrí len hnačka. Zistite, prečo sa vám pri cestovaní opakovane vracia zápcha a ako si s tým poradiť.
Na dovolenke sa mnohí z nás stretnú s nepríjemným nafukovaním, ktoré sa snažíme vyriešiť rýchlym nájdením toalety. Keď si však konečne sadneme na misu, zrazu zistíme, že sa nič nedeje. Zápcha nás od tejto chvíle sprevádza až do konca voľných dní.
Dovolenková zápcha väčšinou vzniká ako následok náhlej zmeny stravovacích návykov. Telo totiž nie je pripravené na nové jedlá a zmenu času, kedy ich jeme, a tak reaguje zmätene. Pridajte si k tomu stres z cestovania, a výsledkom je spoľahlivý recept na zápchu.
K ďalším dôvodom, prečo veľkú potrebu na dovolenke nevykonávame tak často, patrí aj nepohodlie na cudzej toalete a narušený spánkový cyklus.
Keď už vieme, prečo nás počas dovolenky nafukuje, poďme sa pozrieť aj na to, ako sa tohto nepríjemného pocitu zbaviť a opäť si užívať relax a pohodu.
1. Chráňte si črevá
Do kufra si pribaľte probiotiká (živé baktérie, ktoré možno nájsť napríklad v droždí, jogurte alebo doplnkoch), ktoré zjemňujú stolicu a uľahčujú jej vyprázdňovanie.
2. Hýbte sa
Pohyb udržiava vo forme celé telo, vrátane čriev. Vždy, keď sa dá, pohybujte sa. Snažte sa každý deň plávať v mori, prejdite sa pešo po meste alebo sa prejdite v uličke lietadla.
3. Stravujte sa zdravo
Čakali ste na ňu síce celý rok, ale to neznamená, že by ste na dovolenke mali prepadávať všetkým nerestiam. Ak netúžite po zápche a nafukovaní, aj naďalej sa vyhýbajte tučným a vysoko spracovaným jedlám, ako aj alkoholu.
Nezabúdajte piť veľa vody a jesť jedlá s vysokým obsahom vlákniny, ako sú ovocie a zelenina.
Ak žiadne z týchto rád nezaberú, ešte stále sa môžete spoľahnúť na preháňadlo, no užívajte ho jedine tak, ako je uvedené v príbalovom letáku.
Je dôvod na obavy?
Vyprázdňovanie je vysoko individuálna záležitosť a jeho frekvencia sa odvíja od viacerých premenných, vrátane veku, stravy aj aktivity, no vo všeobecnosti za bežné možno považovať, ak prebieha trikrát za deň až trikrát za týždeň.
Akékoľvek zásadné alebo pretrvávajúce zmeny vo vyprázdňovaní by ste mali konzultovať s lekárom. V prípade, že sa stretnete s krvácaním z konečníka alebo krvou v stolici, bolesťou alebo hrbolčekom v oblasti brucha, extrémnou únavou alebo chudnutím, urýchlene vyhľadajte odbornú pomoc. Tieto príznaky sú totiž neraz prejavom rakoviny hrubého čreva.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.