Zložka v týchto nápojoch vyvoláva hustnutie krvi. Môže viesť až k zrazeninám

Látka, ktorá sa vyskytuje v niekoľkých obľúbených nápojoch, spôsobuje dehydratáciu, ktorá následne vedie k hustnutiu krvi. Lekári varujú aj pred tvorbou krvných zrazenín.
Jednou z hlavných úloh krvi je plynule presúvať kyslík po organizme počas celého života a vytvoriť krvnú zrazeninu na mieste, kde môže dôjsť k úniku tejto životodarnej tekutiny z tela. Krvné zrazeniny preto nie sú nevyhnutne zlé a škodlivé, no v prípade, že vznikajú aj vtedy, keď ich netreba, môžu vyvolať život ohrozujúce stavy, ako je infarkt alebo porážka.
K vzniku nadmerného počtu krvných zrazenín môže dôjsť vplyvom hromadenia cholesterolu v cievach alebo hustnutia krvi, či užívania niektorých liečiv. Prispievajú k tomu aj viaceré nápoje s obsahom kofeínu, ktorý telo dehydratuje.
„Nápoje s obsahom kofeínu dehydratujú telo a spôsobujú hustnutie krvi, čo zvyšuje riziko krvných zrazenín,“ vysvetľuje lekárka Monika Wassermannová pre magazín Boutique to You.
Podľa Wassermannovej dehydratácia ovplyvňuje zloženie krvi, ktorá je kvôli nej hustejšia a priliepa sa k stenám ciev, následkom čoho dochádza k spomaleniu krvného toku. „Najvýraznejší dopad to má na oblasť panvy, nôh, stehien a rúk,“ dodáva lekárka.
Štúdia publikovaná v odbornom žurnále Medicine & Science in Sports & Exercise súhlasí s tvrdením Wassermanovej, pričom dokazuje, že konzumácia kofeínových nápojov a iných výrobkov počas intenzívneho tréningu zvyšuje koagulačný faktor krvi, ktorá je teda náchylnejšia na tvorbu zrazenín.
Výskum dokumentuje zdravotný stav 48 mužov v priemernom veku 23 rokov s normálnym indexom telesnej hmotnosti (BMI). Každý z nich absolvoval dva tréningy s odstupom jedného týždňa, ktorých intenzita sa postupne zvyšovala až do vyčerpania.
Muži pred tréningom užili kofeínový nápoj alebo placebo nápoj bez obsahu kofeínu. Okrem toho im pred tréningom aj po ňom odobrali vzorku krvi a vykonali komplexnú zdravotnú analýzu.
Zo zistení vyplýva, že kofeín značne zvyšuje koagulačný faktor krvi počas tréningu, takže muži, ktorí predtým vypili kávu alebo napríklad energetický nápoj, boli viac ohrození tvorbou krvných zrazenín.
Kofeín ani cvičenie netreba celkom zatracovať. Pre väčšinu ľudí sú tieto dva faktory celkom bezpečné. S opatrnosťou by k nim mali pristupovať najmä kardiaci, pacienti s vysokým krvným tlakom a cholesterolom a fajčiari.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.