Jednoduchý spôsob, ako zistiť, či bábätku hrozí ochorenie: Postačí lepiaca páska

Lekári opísali spôsob, akým sa dá len pomocou lepiacej pásky zistiť, či u novorodencov hrozí vznik pomerne bežného ochorenia.
Objav, ktorý pomôže zamedziť trápeniu malých detí – tak opisujú dánski vedci inovatívny postup, ktorý podľa nich dokáže odhaliť riziko ekzému u tých najmenších.
Odborníci z Kodanskej univerzity pri testovaní využili lepiacu pásku, pomocou ktorej odobrali vzorku buniek pokožky dvojmesačným batoľatám, a bunky následne testovali na prítomnosť imunitných biomarkerov podporujúcich zmeny v zdraví pokožky vedúce k vzniku ekzému.
Ekzém je pomerne bežné ochorenie, ktoré však najmä u detí vyvoláva nepríjemné príznaky. Ide najmä o začervenanie pokožky, jej svrbenie a podráždenie. Ak by liečba začala už v ranom veku, podľa lekárov môže slúžiť ako prevencia pred zápalmi v budúcnosti.
„Domnievame sa, že ide o prvý výskum, ktorý dokazuje, že neinvazívne odobraté biomarkery z pokožky dokážu predpovedať možný nástup a závažnosť atopického ekzému u detí,“ tvrdí lekárka Anne-Sofie Hallingová, ktorá pôsobí v Bispebjergskej nemocnici spolupracujúcej s Kodanskou univerzitou.
„Vďaka našej metóde identifikácie imunitných a lipidových biomarkerov odobratých dvojmesačným deťom s najvyšším rizikom atopického ekzému neinvazívnym a bezbolestným spôsobom budeme môcť navrhnúť preventívne stratégie na ochranu konkrétnych pacientov, a zabrániť tak vzniku ochorenia, ktoré trápi množstvo detí.“
Hallingová ďalej hovorí, že v priebehu prvých dvoch mesiacov života majú lekári príležitosť zasiahnuť do vývinu detskej imunity a zabrániť tak vzniku ekzému.
Vedci počas výskumu odobrali celkovo 450 vzoriek detskej pokožky. Z nich zistili, že určité druhy chemokínov (bunky, ktorých hlavnou funkciou je regulácia migrácie iných buniek) pri zvýšenej hladine zdvojnásobujú riziko vzniku ekzému pred dovŕšením druhého roku života.
Podľa expertov atopický ekzém vzniká u 34,6 percent detí narodených v predpokladanom termíne pôrodu, čo je o 13,4 percent viac ako v prípade predčasne narodených detí.
Čo je atopický ekzém?
Ekzém, známy aj ako dermatitída, je pomerne bežné neprenosné ochorenie pokožky vyznačujúce sa širokou škálou príznakov. Často spôsobuje svrbenie pokožky a jej začervenanie, pričom postihuje ľudí vo všetkých vekových kategóriách. Najčastejšie ho však diagnostikujú deťom, ktoré z neho môžu vyrásť.
V miernych prípadoch sa pacient stretáva so suchou, šupinatou, červenou a podráždenou pokožkou. Pri závažnejšom priebehu dochádza aj ku krvácaniu a praskaniu kože.
Keďže ide o genetické ochorenie, atopický ekzém je väčšinou dedičný, hoci k jeho vzniku prispievajú aj viaceré faktory životného prostredia.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.