• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Nespavosť v tomto veku zvyšuje riziko demencie

  • 8:03 11.09.2022
  • Kanada
Nespavosť v tomto veku zvyšuje riziko demencie

Ľudia trpiaci nespavosťou môžu mať dlhodobé problémy s pamäťou a poznávaním.

Kanadská štúdia zistila, že starší ľudia trpiaci nespavosťou sú vystavení väčšiemu riziku zhoršenia pamäti a dlhodobého kognitívneho poškodenia, ako je demencia. Štúdia publikovaná v časopise SLEEP je založená na údajoch od viac ako 26 000 účastníkov kanadskej longitudinálnej štúdie o starnutí, pričom účastníci mali od 45 do 85 rokov. Vedci porovnali hodnotenia spánku a pamäte a neuropsychologické testy v niekoľkých kognitívnych doménach od roku 2019 a neskôr v roku 2022.

Účastníci, ktorí hlásili zhoršenie kvality spánku v tomto trojročnom intervale, mali tiež väčšiu šancu hlásiť subjektívne zhoršenie pamäte. "Tento deficit v pamäti bol špecifický, pretože sme sa zamerali aj na iné domény kognitívnych funkcií, ako je napríklad multitasking v rozsahu pozornosti. Rozdiely sme našli len v pamäti,” uviedol spoluautor štúdie Nathan Cross.

Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií o kvalite spánku, táto podľa Crossa ťaží z veľmi veľkého súboru údajov a zo zamerania na poruchy spánku. Nespavosť nie je len prehadzovanie sa chvíľu pred spaním. „Diagnóza vyžaduje príznaky ťažkostí so zaspávaním, udržaním spánku alebo príliš skorým prebúdzaním sa tri noci v týždni počas troch mesiacov. Navyše tí, ktorí majú nespavosť, musia hlásiť, že tento problém so spánkom im spôsobuje ťažkosti počas dňa,“ vysvetľuje Cross.

Pre túto štúdiu výskumníci zaradili svoje subjekty do jednej z troch kategórií: tí, ktorí neuviedli žiadne problémy so spánkom na začiatku roku 2019, tí, ktorí mali nejaké príznaky nespavosti a tí, u ktorých sa vyvinula nespavosť. Keď sa pozreli na údaje zo sledovania v roku 2022, tí, ktorí hlásili zhoršenie kvality spánku, s väčšou pravdepodobnosťou hlásili zhoršenie pamäte alebo im problémy s pamäťou diagnostikoval lekár.

S väčšou pravdepodobnosťou vykazovali vyššiu prevalenciu úzkosti, depresie, dennej ospalosti, mali prerušované dýchanie počas spánku, iné problémy súvisiace so spánkom, fajčenie a vyššie skóre indexu telesnej hmotnosti (BMI). Všetky tieto faktory sa považujú za rizikové faktory poklesu kognitívnych funkcií a demencie.

Štúdia navyše zistila, že muži s nespavosťou dosahujú horšie výsledky v pamäťových testoch ako ženy, čo naznačuje, že starší muži môžu byť vystavení väčšiemu riziku. Cross dodal:

"Je tu však niekoľko dobrých správ: poruchy spánku, ako je nespavosť, sa dajú liečiť. To zdôrazňuje dôležitosť správnej diagnostiky a čo najskoršej liečby nespavosti u starších dospelých. Adekvátna liečba poruchy nespavosti sa môže stať dôležitým preventívnym opatrením pre pokles kognitívnych funkcií a zmierniť výskyt demencie v neskoršom živote.“

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

DNES - 6:45Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.