• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

​Prekvapivý rizikový faktor rakoviny, o ktorom ste ešte nepočuli: Na toto si dajte pozor!

  • 6:47 27.08.2022
  • Berkeley
​Prekvapivý rizikový faktor rakoviny, o ktorom ste ešte nepočuli: Na toto si dajte pozor!

Ak sa dôsledne staráte o svoje zdravie, pravdepodobne neuvažujete nad rizikom zhubných ochorení. Tomuto faktoru sa ale vyhnete len s ťažkosťami.

Zdraviu škodlivé návyky, ako je pitie alkoholu alebo fajčenie, už dlho patria k hlavným prispievateľom vzniku onkologických ochorení. Mnohí sa preto nazdávajú, že ak ich eliminujú a budú sa snažiť o čo najzdravší životný štýl, rakovina ich minie.

Experti z kalifornského Národného laboratória Lawrence Berkeley upozorňujú na rizikový faktor rakoviny, ktorý síce súvisí s fajčením, ale priamo sa ho netýka. Nejde pritom ani o pasívne fajčenie, ktoré sa v tejto súvislosti spomína pomerne často.

Kameňom úrazu je takzvané „fajčenie z tretej ruky“, teda vdychovanie výparov a splodín z cigaretového dymu, ktoré sa zachytávajú na oblečení alebo nábytku. Rozdiel medzi ním a pasívnym fajčením spočíva v tom, že je pravdepodobnejšie, že vdýchnete chemikálie z povrchov predmetov ako priamo z cigarety.

Pre nefajčiarov to teda znamená, že riziko onkologického ochorenia u nich stúpa aj v prípade, že len žijú s fajčiarom alebo s ním pravidelne prichádzajú do kontaktu. Rakovina pľúc im hrozí aj v prípade, že si nikdy predtým nepotiahli z cigarety.

Pasívne a pasívnejšie

Pri fajčení väčšina dymu z cigariet neprúdi do pľúc, ale do ovzdušia v okolí. K pasívnemu fajčeniu dochádza vtedy, keď vdychujete dym po vydýchnutí fajčiara spolu s dymom prúdiacim zo zapálenej cigarety.

Nebezpečné chemikálie obsiahnuté v cigaretách sa na dlhý čas zachytávajú v predmetoch v okolí, čo môže viesť k závažným dlhodobým následkom na zdravie. Toxickú úroveň pritom dosahujú aj zadymené priestranstvá alebo manipulovanie s oblečením alebo posteľnou bielizňou, ktoré boli vystavené cigaretovému dymu.

Kľúčovou zložkou, ktorá ohrozuje aj zdravie nefajčiarov, sú nitrozamíny špecifické pre tabak (TSNA). Ide o karcinogén, ktorý vzniká po vstrebaní cigaretových toxínov a kyseliny dusitej (HONO) do povrchov.

„Počas fajčenia sa uvoľňuje obrovské množstvo nikotínu, ktorý pokrýva všetky povrchy v interiéri, vrátane ľudskej pokožky,“ podotýka vedúca autorka výskumu Xiaochen Tangová.

„Zistili sme, že prítomnosť olejov a potu z pokožky na modelových povrchoch vedie k prenášaniu väčšieho množstva TSNA za prítomnosti HONO v porovnaní s čistými povrchmi.“

Odborníci pri pokusoch využili myši, na ktorých sledovali prenikanie nikotínu cez pokožku. Zistili, že priamy kontakt s kožou viedol k hromadeniu a prúdeniu látky v krvnom obehu ešte sedem dní po kontakte.

Za prenášanie dymu a jeho negatívnych následkov je podľa lekárov zodpovedné jeho vdychovanie, vdychovanie prachu a kontakt s pokožkou. „Tieto príčiny dokopy zvyšujú riziko rakoviny,“ tvrdí Tangová.

„Kontakt s pokožkou výrazne prispieva k prijímaniu TSNA na úrovni, ktorá je porovnateľná alebo až vyššia ako pri vdychovaní.“

Spoluautor štúdie Neal Benowitz dodáva, že zistenie poukazuje na zdravotné následky „fajčenia z tretej ruky,“ ktoré „prenáša nielen TSNA, ale aj stovky ďalších chemikálií, z ktorých mnohé patria medzi známe karcinogény.“

Zdroj: Info.sk, DP, newscenter.lbl.gov, the-sun.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

DNES - 6:45Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.