Toto je dôvod, prečo sa po dni za pracovným stolom cítite extrémne unavene

Ľudia pracujúci v kancelárii môžu mať pociťovať únavu ako po ťažkej manuálnej práci.
Dlhý a ťažký deň duševnej práce môže byť niekedy taký vyčerpávajúci ako deň fyzickej práce a teraz vedci tvrdia, že vedia prečo. Podľa štúdie publikovanej v akademickom žurnále Current Biology pocit vyčerpania z intenzívneho myslenia je skutočným problémom ľudí pracujúcich aj v sedavých zamestnaniach.
Keď sa intenzívna duševná práca vykonáva počas niekoľkých hodín, spôsobuje to hromadenie potenciálne toxických vedľajších produktov v časti mozgu známej ako prefrontálny kortex. To zase mení u ľudí kontrolu nad rozhodnutiami, takže sa posúvajú smerom k činnostiam, ktoré si nevyžadujú žiadne úsilie alebo čakanie, keď sa dostaví duševná únava.
Po ťažkej duševnej práci musí mozog zvoľniť tempo a odmeniť sa
Táto únava hovorí mozgu, aby sa vypol, aby sa zachránil. Mathias Pessiglione z Pitie-Salpetriere University vo Francúzsku povedal:
„Vplyvné teórie naznačujú, že únava je druh ilúzie, ktorú si pripravil mozog, aby nás prinútil zastaviť čokoľvek, čo robíme, a obrátiť sa na príjemnejšiu činnosť. Naše zistenia však ukazujú, že kognitívna práca vedie k skutočnej funkčnej zmene – hromadeniu škodlivých látok – takže únava je skutočne signálom, ktorý nás núti prestať pracovať, ale s iným účelom: zachovať integritu fungovania mozgu.“
Výskumníci monitorovali chémiu mozgu v priebehu pracovného dňa, pričom sa zamerali na dve skupiny ľudí: tých, ktorí potrebovali silne premýšľať, a tých, ktorí mali relatívne ľahšie kognitívne úlohy.
Na vine je aminokyselina v mozgu
V skupine, ktorá robila ťažkú prácu, videli známky únavy, vrátane zníženej dilatácie zreníc. Ľudia v tejto skupine tiež volili možnosti, ktoré ponúkali odmeny s krátkym oneskorením s malým úsilím. Mali tiež vyššie hladiny chemikálie nazývanej glutamát v prefrontálnom kortexe mozgu.
Spolu s predchádzajúcimi dôkazmi autori tvrdia, že akumulácia glutamátu spôsobuje, že ďalšia aktivácia tejto časti mozgu je príliš nákladná, takže kognitívna kontrola je po psychicky náročnom pracovnom dni ťažšia.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.