Tento zvyk v sprche zvyšuje riziko infarktu

Srdcovo-cievne ochorenia sú jednou z najčastejších príčin úmrtí na Slovensku i vo svete. K ich vzniku často prispievame sami niektorými zvykmi, pričom jeden sa týka aj sprchovania.
O infarkte sa často zmieňujeme v súvislosti s ďalšími pridruženými chronickými ochoreniami, ako je vysoký tlak alebo vysoká hladina cholesterolu. Náhle zastavenie prísunu krvi do srdca ochudobňuje tento orgán o prílev čerstvého kyslíka, čo môže viesť k fatálnym následkom.
Mnohé obete srdcovej zástavy ani netušia, že jej riziko zvyšujú vlastným správaním. Podľa niektorých expertov k tomu prispievajú aj náhle prúdy studenej vody pustené na telo pri sprchovaní, a to najmä v prípade ľudí, ktorí už trpia srdcovými ochoreniami alebo na ne majú nábeh.
Najhoršou voľbou pre srdciarov je studená až ľadová sprcha, ktorá môže vyvolať nepravidelnosť srdcového rytmu až úplnú zástavu srdca.
Studená voda sťahuje cievy, čím zvyšuje odpor v prúdení krvi v nich. Následkom toho dochádza k zrýchleniu tepu srdca, ktoré tak ťažšie pumpuje krv do tela. Tento proces vedie k zvýšenému krvnému tlaku, a ten môže byť príčinou infarktu nezávisle od veku, najmä pri sprchovaní studenou vodou počas horúcich dní.
Mike Tipton, ktorý prevádzkuje Laboratórium extrémnych podmienok na Portsmouthskej univerzite vo Veľkej Británii, zdôrazňuje, že do studenej vody treba vstupovať opatrne.
„Nárast počtu prípadov srdcových problémov pri kontakte s vodou sa podceňuje, pretože po smrti nedokážeme identifikovať elektrické výkyvy,“ dodáva Tipton.
Studenej sprche sa netreba celkom vyhnúť, no treba k nej pristupovať opatrne. Pri pomalom znižovaní teploty vody dokonca dokážete získať niekoľko výhod, z ktorých tá najznámejšia je posilnená imunita.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.