Táto každodenná aktivita znižuje riziko Parkinsonovej choroby až o 90 percent

Vedci odhaľujú ďalší mechanizmus, ktorý pomáha v rámci prevencie Parkinsonovej choroby. Táto každodenná aktivita dokáže znížiť jej riziko až o 90 percent.
Parkinsonova choroba je ochorenie mozgu, pri ktorom dochádza k nekontrolovateľným a nezámerným pohybom, ako je trasenie a stuhnutie končatín, ťažkosti s udržaním rovnováhy a problémy s koordináciou.
Príznaky Parkinsonovej choroby sa zväčša dostavujú postupne v priebehu niekoľkých rokov a časom sa zhoršujú. V pokročilých štádiách ochorenia dochádza až k narušeniu schopnosti plynule rozprávať a kráčať. Časté sú aj zmeny nálady a správania, poruchy spánku, depresia a výpadky pamäte.
Riziko Parkinsonovej choroby sa nešpecifikuje na konkrétny vek, pohlavie či socio-ekonomické postavenie, hoci štatistika potvrdzuje, že najčastejšie sú mu vystavení muži po 60-tke.
Na Parkinsonovu chorobu dosiaľ nemáme liek a o preventívnych opatreniach sa stále hovorí len veľmi vágne, čo sa však snaží zmeniť Birminghamská univerzita, ktorá v revolučnom výskume prichádza s odvážnym tvrdením, že riziko ochorenia sa dá redukovať až o 90 percent pravidelným absolvovaním jednej aktivity. Je ňou chodenie do kostola.
Úloha dopamínu pri Parkinsonovej chorobe
V kontexte dlhodobého výskumu tvrdenie Britov nie je až také prevratné. Hoci sa Parkinsonova choroba nedá celkom vyliečiť, lekári sa už roky spoliehajú na podpornú liečbu, ktorej cieľom je minimalizovanie príznakov. V rámci nej sa často využíva aminokyselina levodopa, ktorá podporuje tvorbu dopamínu pôsobením na neuróny v mozgu.
Dopamín je typ neurotransmiteru, ktorý ovplyvňuje schopnosť ľudí cítiť uspokojenie. Vo veľkej časti sa podieľa na našej spôsobilosti myslieť a plánovať. Pomáha nám prosperovať, sústrediť sa a zaujímať sa o obľúbené koníčky.
Hladinu dopamínu v tele podľa vedcov z Birminghamu rapídne zvyšuje aj účasť na bohoslužbách – a to dokonca tak, že má potenciál zvrátiť nástup Parkinsonovej choroby. To by podľa odborníkov zároveň vysvetľovalo skutočnosť, že ochorenie je na vzostupe najmä v krajinách, kde sa väčšina obyvateľstva považuje za neveriacich.
Viera a jej vplyv na zdravie
Birminghamská univerzita podnikla prieskum, v rámci ktorého sa pýtala vyše 7000 Britov a 2600 Američanov na to, akú rolu v ich živote zohráva náboženstvo. Účastníkov potom ďalších osem rokov pozorovali.
Zistilo sa, že Parkinsonova choroba počas pozorovacieho obdobia desaťkrát častejšie zasiahla tých, ktorí v prieskume tvrdili, že náboženstvo pre nich „vôbec nie je dôležité“.
Ide o vôbec prvý výskum, ktorý prepojil nábožnosť s neurologickým ochorením, tvrdia vedci v štúdii, ktorá bola publikovaná na stránkach Journal of Religion and Health. „Účasť na náboženských aktivitách ovplyvňuje hladinu dopamínu v oblastiach mozgu, ktoré sa spájajú s Parkinsonovou chorobou,“ dodáva vedecká obec.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.