• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
16°Bratislava

Svetové ceny potravín vzrástli v marci na nový rekord

  • 11:41 08.04.2022
  • Paríž
Svetové ceny potravín vzrástli v marci na nový rekord

Svetové ceny potravín vzrástli v marci na nové historické maximum. Dôvodom je vojna na Ukrajine, ktorá otriasla najmä trhmi s obilninami a jedlými olejmi. Uviedla to v piatok Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

FAO oznámila, že jej index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v marci 159,3 bodu. Vo februári zaznamenal po revízii smerom nahor 141,4 bodu, pričom pôvodne ho FAO udávala na úrovni 140,7 bodu. Aj táto hodnota predstavovala rekord.

Situáciu na potravinových trhoch prudko zhoršila vojna na Ukrajine, ktorú Rusko začalo koncom februára. Práve Rusko a Ukrajina sú svetoví vývozcovia obilnín a jedlých olejov, pričom pšenicu, kukuricu, jačmeň a slnečnicový olej dodávajú na svetové trhy najmä cez čiernomorské prístavy. Ukrajinské prístavy sú však v dôsledku ruskej blokády odstavené.

FAO už minulý mesiac varovala, že ceny potravín a krmovín môžu vzrásť v dôsledku vojny na Ukrajine o 20 %. To by znamenalo opätovný prudký rast počtu hladujúcich v chudobných krajinách sveta.

Organizácia zároveň zhoršila svoju prognózu svetovej produkcie pšenice v tomto roku. Minulý mesiac počítala s produkciou na úrovni 790 miliónov ton, najnovší odhad však hovorí o produkcii na úrovni 784 miliónov ton.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie

DNES - 16:17Ekonomické

Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem

DNES - 15:02Ekonomické

Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok

DNES - 14:59Ekonomické

Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií

DNES - 13:46Ekonomické

Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností

DNES - 11:39Ekonomické

Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.