7 znakov toho, že ste to prehnali s dávkovaním vitamínu C

Vitamín C je pre správny chod organizmu nevyhnutný a jeho nedostatok sa prejavuje množstvom negatívnych príznakov. Ako to však vyzerá, ak to s jeho dávkovaním preženieme?
Vitamín C, alebo kyselina askorbová, pomáha telu vstrebávať železo, podporuje imunitu, prispieva k tvorbe kolagénu, podporuje zdravie nervovej sústavy, zabraňuje únave a vyčerpaniu a okrem toho má množstvo ďalších funkcií, ktoré vplývajú na zdravie celého tela. Dá sa teda povedať, že je pre človeka nevyhnutný, hoci si ho organizmus nedokáže sám vyrobiť.
Vitamín C denne prijímame zo stravy a niektorí ho užívajú aj formou doplnkov. Je veľmi nepravdepodobné, že len tieto dva zdroje môžu viesť k predávkovaniu, ak doplnky užívame podľa odporúčaného dávkovania. Nadmerné dávky vitamínových doplnkov sa ale môžu prejaviť nežiaducimi účinkami.
To, či ste sa predávkovali vitamínom C, viete zistiť pomocou siedmich najčastejších príznakov:
- bolesť hlavy
- nespavosť
- pálenie záhy
- hnačka
- nevoľnosť
- zvracanie
- bolesť brucha
V niektorých prípadoch sa pri predávkovaní môže dostaviť aj plynatosť.
Ak denne neprijmete viac ako 1000 miligramov vitamínu C vo forme doplnku, k nástupu nežiaducich účinkov veľmi pravdepodobne nedôjde. Ak sa aj s nejakými stretnete, v prvom rade prestaňte užívať vitamín C alebo znížte dávkovanie, a negatíva by mali samé odznieť.
Ideálne množstvo vitamínu C, ktorý by sme mali denne prijať, sa nachádza napríklad v jednom pomaranči, pohári jahôd, nakrájanej paprike alebo jednej hlávke brokolice.
Inak povedané, priemerný zdravý dospelý by mal denne prijať asi 40 miligramov vitamínu C, čo pri zdravom jedálničku dokážeme plne získať zo stravy.
Jedným z hlavných príznakov nedostatku vitamínu C je ochorenie zvané skorbut, ktoré je však veľmi zriedkavé a pomerne ľahko a rýchlo sa lieči.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.