Najviac zamestnancov s titulom je v Bratislave, inak západ zaostáva
- 9:27 11.08.2021
- Bratislava

Analýza pracovala s údajmi od viac než 46.000 respondentov, ktorí stránku Platy.sk navštívili za posledný rok s cieľom porovnávania svojej mzdy.
Najviac zamestnancov s vysokou školou je v hlavnom meste, zvyšok západného Slovenska však zaostáva. Ukazujú to aktuálne údaje portálu Platy.sk, o čom v analýze informovala hovorkyňa materského pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.
„Nie je prekvapením, že najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským titulom vidíme v Bratislavskom kraji. Spomedzi všetkých bratislavských pracovníkov ide o väčšinu, takmer 68 %,“ vyčíslila Richterová. Na zvyšku západu je to však úplne inak. „V Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji sledujeme najnižší podiel zamestnancov, ktorí majú aspoň bakalársky titul. Vo všetkých troch prípadoch ide približne o 45 %,“ dodala hovorkyňa. Pod 50 % zamestnancov s titulom je aj v Banskobystrickom kraji. V Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji je zamestnancov s vysokou školou viac než polovica.
Analýza ukázala, že ukončené univerzitné vzdelanie je najrozšírenejšie vo všetkých regiónoch Slovenska, na druhom mieste sú pracovníci s maturitou. „Ich najvyšší podiel môžeme sledovať v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji,“ podotkla Richterová.
Maturita je v rámci inzerátov najpožadovanejším zamestnaním. Slovenský trh práce podľa hovorkyne reflektuje dlhodobý nesúlad medzi vzdelaním a ponukou pracovných miest. Na väčšinu ponúk totiž stačí stredná škola a požadovanie maturity sa nachádza v roku 2021 v takmer 38 % všetkých inzerátov na Profesia.sk. „Na druhom mieste je stredoškolské vzdelanie bez maturity, ktoré stačí zamestnávateľom vo viac ako 23 % inzerátov,“ spomenula hovorkyňa. Celkovo tak pri 60 % všetkých ponúk stačí stredná škola.
Tento rok evidoval portál len pätinu takých inzerátov, ktoré požadovali aspoň prvý stupeň vysokoškolského vzdelania. „Aj preto sa stretávame s tým, že uchádzači s univerzitným titulom reagujú na ponuky práce, na ktoré vystačí nižší stupeň vzdelania,“ dodala Richterová.
Portál porovnal aj situáciu s Prahou a Budapešťou. „S pomedzi hlavných miest v troch krajinách nájdeme najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním v Bratislave. Rozdiel medzi hlavným mestom Slovenska a Maďarska bol však iba minimálny,“ poznamenala Richterová s tým, že kým v Bratislave má 69,92 % zamestnancov nejaký stupeň vysokoškolského štúdia za sebou, v Budapešti je to 69,41 % a v Prahe 62,86 %.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov
Premiér sa má kvôli aktuálnej ekonomickej situácii stretnúť so zástupcami automobiliek vyrábajúcich na Slovensku.