5 prekvapivých dôvodov, prečo ste stále smädní

Pocit smädu netreba vždy pripisovať dehydratácii. Neraz môže súvisieť aj s ochoreniami či stravou.
Celodenný pobyt na slnku a priveľa slaného jedla vám takmer zaručene prinesie „suchoty“. Ide o prirodzenú reakciu organizmu, ktorý túži po väčšom množstve vody. Čo to ale znamená, ak vás pocit smädu neopúšťa ani vtedy, keď pijete dostatočne?
Vo väčšine prípadov smäd naznačuje, že dochádza k nadmernému poteniu a telo potrebuje doplniť zásoby vody. Smäd sa ale prejavuje aj ako príznak niektorých ochorení, a dokonca sa môže vyskytnúť aj ako vedľajší príznak zmeny stravovacích návykov.
1. Xerostómia
Sucho v ústach vždy vedie k pocitu smädu. O xerostómii hovoríme vtedy, keď slinné žľazy neprodukujú dostatok slín na to, aby v ústach udržali vlhké prostredie. Porucha je najčastejšie následkom rádioterapie pri liečbe rakoviny alebo užívania niektorých liekov, fajčenia či starnutia. Okrem sucha v ústach a pocitu smädu sa pri nej často objavuje aj zápach z úst a zápal ďasien.
Ak sa vám zdá, že vaše ústa neprodukujú dostatok slín, začnite piť viac vody. Ďalšia liečba poruchy je vysoko individuálna záležitosť, s ktorou vám pomôže zubár alebo všeobecný lekár.
2. Cukrovka
Hromadenie glukózy v krvi pri cukrovke núti obličky vykonávať nadprácu, preto produkujú viac moču. Časté močenie logicky vedie k zvýšenej potrebe pitia vody.
Nadmerný smäd sa pri cukrovke zvykne označovať aj ako polydipsia. Okrem neho spoznáte toto ochorenie aj podľa ďalších príznakov, vrátane hladu, únavy, svrbenia kože či pomalého hojenia rán.
Príčinou neprestajného smädu môže byť aj ochorenie diabetes insipidus centralis, ktoré má s cukrovkou spoločný len názov. Ide o vzácnu poruchu obličiek, ktorá spôsobuje narušenie rovnováhy tekutín v organizme. Prejavuje sa najmä nadmerným močením.
3. Anémia
Telo anemika neprodukuje dostatok červených krviniek, následkom čoho nie je schopné dosiahnuť dostatočné okysličenie orgánov. Okrem ďalších symptómov, ako je únava a slabosť, sa anémia prejavuje aj neprestajným smädom. Telo sa totiž snaží zachrániť nedostatočné množstvo tekutín zvýšenou potrebou hydratácie.
4. Strava s nízkym obsahom sacharidov
Bežným vedľajším účinkom stravy s nízkym obsahom cukrov je smäd. Hovoríme napríklad o populárnej keto diéte. Tým, že znížite svoj príjem sacharidov, oberáte telo o glykogén, pričom na jeden gram tejto látky sa viažu asi tri gramy vody.
V prvých týždňoch diéty sa v organizme mení aj hladina elektrolytov a tekutín, takže môže dôjsť aj k častému močeniu. Pri diétach preto treba dávať veľký pozor na dodržiavanie pitného režimu.
5. Cvičenie
Ak ste nijako nemenili svoj denný pitný režim a ani sa vás netýka niektorý z vyššie spomenutých bodov, príčinu neustáleho pocitu smädu pravdepodobne treba hľadať v zvýšenej fyzickej aktivite. Telu jednoducho už nestačí zásoba vody, akú ste mu doteraz poskytovali.
Dostatočnú hydratáciu pri cvičení si zaobstaráte tak, že pred začiatkom vypijete aspoň pohár vody a potom ďalší pohár každých 20 minút.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.