• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 6.8.2020Meniny má Jozefína
18°Bratislava

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

  • 20:57 30.06.2020
  • Bratislava
Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Keto diéta je z dlhodobého hľadiska veľmi náročná, pretože ak ju dodržiavate, nesmiete jesť množstvo jedál. Keto diéta z vášho jedálnička vyškrtáva sladkosti, zemiaky, pečivo aj väčšinu alkoholu a ďalšie potraviny s vysokým obsahom sacharidov.

Lenivá keto diéta by preto mohla byť skvelým spôsobom, ako si chudutie zjednodušiť a spríjemniť. Mnohí z nej však nedokážu vyťažiť tak veľa ako z klasickej keto diéty. Kde nastáva problém?

Ako funguje ketóza

Keto diéta funguje na princípe ketózy, počas ktorej telo spaľuje tuky namiesto sacharidov, ako to robí za bežných okolností. Ketózu ale nie je také ľahké dosiahnuť.

Na to, aby ste telo uviedli do stavu ketózy, musí vaša každodenná strava z 65 až 85 percent pozostávať z tukov. Zhruba 20 percent môžu tvoriť bielkoviny a sacharidy nesmú presiahnuť 10 percent vášho denného príjmu.

Hoci sa hodnoty povolených sacharidov na keto diéte líšia, väčšina ľudí ich udržiava pod 30 gramov denne, čo je zhruba ekvivalent polovice stredne veľkej žemle.

Lenivá keto diéta vznikla ako odpoveď na pracné stopovanie množstva skonzumovaných bielkovín, tukov a sacharidov. Jej podstatou je sledovanie množstva zjedených sacharidov bez ohľadu na to, koľko sa za deň zje tukov a bielkovín.

Problém s keto diétou

Lenivá keto diéta sa viac ako na keto diétu podobá skôr na Atkinsovu diétu, pri ktorej sa obmedzuje príjem sacharidov. Pointou Atkinsovej diéty tiež nie je ketóza.

Na rozdiel od toho, čo si myslí väčšina ľudí, ketóza nie je len o sledovaní množstva prijatých sacharidov. Dôležité sú aj úrovne bielkovín a tukov – ak by ste napríklad zjedli priveľa bielkovín, vaše telo by vôbec nemuselo začať so spaľovaním tukov. Nesprávne vyvážená keto strava tiež vedie k neželaným vedľajším účinkom, ako je únava a zápcha. Tie sú síce bežné aj na začiatku keto diéty, no pri dodržaní jej pravidiel netrvajú dlho.

Ak by ste na lenivej keto diéte stratili prehľad o celkovom množstve zjedeného jedla, mohlo by to dokonca viesť k priberaniu. Ak vás preto zaujíma chudnutie pomocou keto diéty, nespoliehajte sa na jednoduchšie spôsoby.

Netreba sa spoliehať len na keto diétu

Ak je pre vás keto diéta príliš obmedzujúca, no aj tak sa snažíte schudnúť, môžete vyskúšať aj ďalšie spôsoby. Ideálne je poradiť sa s výživovým poradcom alebo osobným trénerom, ktorí vám vedia zostaviť individuálny cvičebný a stravovací plán na niekoľko týždňov alebo mesiacov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, healthline.com, menshealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Týchto 12 faktorov by dokázalo zabrániť takmer polovici prípadov demencie

Týchto 12 faktorov by dokázalo zabrániť takmer polovici prípadov demencie

VČERA - 19:39Zdravie

Najväčší svetoví odborníci na demenciu a Alzheimerovu chorobu sa zhodli na tom, že s prevenciou pred demenciou treba začať už v mladom veku. Rozhodujúcich je pritom týchto 12 faktorov.

Koronavírus môže zasiahnuť aj štítnu žľazu, toto si musíte všímať na krku

Koronavírus môže zasiahnuť aj štítnu žľazu, toto si musíte všímať na krku

20:48 04.08.2020Zdravie

Podľa lekárov by sme si pri ochorení COVID-19 mali všímať okrem hrdla aj krk.

Vedecky potvrdené: Tieto potraviny vás ochránia pred koronavírusom

Vedecky potvrdené: Tieto potraviny vás ochránia pred koronavírusom

19:27 03.08.2020Zdravie

Štúdia francúzskych výskumníkov potvrdila ochranné účinky potravín pred koronavírusom.

Najlepšie vitamíny a potraviny, ktoré vás ochránia pred koronavírusom. Dôležité sú dávky

Najlepšie vitamíny a potraviny, ktoré vás ochránia pred koronavírusom. Dôležité sú dávky

20:10 02.08.2020Zdravie

Tieto živiny sú pri správnom dávkovaní efektívne na prevenciu pred ochorením COVID-19.