Ľudia narodení v týchto mesiacoch sú náchylnejší na vznik alergií

Alergie, mesiac narodenia a genetika spolu súvisia. Čo to pre vás znamená a ktorí ľudia sú podľa tohto vzorca častejšie postihnutí alergiou?
Vedci sa už dlhé roky zhodujú na tom, že ľudia, ktorí sa narodili v jesenných a zimných mesiacoch, sú náchylnejší na vznik alergie ako tí, ktorí sa narodili na jar alebo v lete. Na to, ako je to možné, sa pozrela skupina výskumníkov zo Spojených štátov e Európy.
DNA každého z nás obsahuje špecifické markery, ktoré rozhodujú o našej váhe, výške, zmenách nálady, či dokonca riziku dedičných ochorení, ako je schizofrénia. Tieto markery, ktoré možno označiť ako epigenetické, podľa nových zistení rozhodujú aj o tom, či nám hrozí alergia alebo nie.
„Epigenetické ukazovatele regulujú genetické prejavy bez toho, aby pritom menili príslušnú časť DNA,“ vysvetľuje vedúca autorka štúdie doktorka Gabrielle Lockettová. Prejav znaku niektorého z génov je proces, pri ktorom sa informácia uložená v DNA prekladá do pokynov na vytvorenie bielkovín či iných molekúl.
Podľa Lockettovej sa obdobie narodenia, fajčenie, hladovanie alebo spoločenské zázemie a ďalšie prvky života môžu podpísať na zmene niektorých epigenetických markerov a môžu viesť k zmene prejavu genetických znakov.
Vedkyňa v rámci svojho výskumu skúmala vzorky DNA 367 dospelých Angličanov, pričom najväčšiu pozornosť venovala metylácii DNA. Ide o typ epigenetického markera, ktorý pomáha k bezproblémovému deleniu zdravých buniek a dokáže aktivovať alebo deaktivovať gény (napríklad tie, ktoré spôsobujú rakovinu).
Vedcov zaujímalo, či sa niektoré markery spájajú s obdobím, keď sa človek narodil, a či môžu prispieť k vzniku alergií. „Zistili sme, že áno, metylácia DNA sa v konkrétnych oblastiach genómu konzistentne spája s časom narodenia,“ uvádza Lockettová. „Takisto sme zistili, že tieto vrodené sezónne epigenetické markery súvisia s prejavmi genetických znakov a môžu viesť až k vzniku alergického ochorenia.“
Podobné výsledky sa podľa Lockettovej podarilo preukázať aj pri rovnakej štúdii na skupine 8-ročných detí z Holandska. Markery neboli prítomné jedine u testovaných novorodencov, čo podľa vedkyne znamená, že k tvorbe epigenetických markerov dochádza po narodení, možno aj ako výsledok vplyvu životného prostredia.
Spojenie medzi časom narodenia a rizikom alergie možno aplikovať na rôzne druhy tohto ochorenia. Okrem častej sennej nádchy sú ľudia narodení na jeseň a v zime náchylnejší aj na alergie z jedla, astmu a ekzémy. „Znamená to, že čas narodenia má súvis so vznikom alergie vo všeobecnosti: Efekt sa neobmedzuje len na sezónne alergie,“ uzatvára Lockettová.
Za častejším vznikom alergií u ľudí narodených v druhej polovici roka môže stáť niekoľko príčin. Lockettová napríklad hovorí o nedostatku slnečného svetla, a teda aj vitamínu D počas zimných a jesenných dní. Ďalšou možnosťou je nižšie množstvo sezónnych alergénov (peľ, prachové roztoče) a vek, v ktorom sa dieťa prvýkrát nakazí sennou nádchou (častejšie k tomu dochádza v zime) počas zimy. V hre je aj sezónna dostupnosť ovocia a zeleniny, ktoré jedia tehotné matky, a ktoré vplývajú aj na výživu bábätka.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.