Existujú až 3 typy nespavosti. Ktorý z nich trápi vás?

Pri nespavosti treba rozlišovať medzi rozdielnymi druhmi. Každý z nich má inú charakteristiku. Týka sa niektorý z nich vás?
Za nespavosť môžeme vo všeobecnosti označiť dlhodobé problémy so zaspávaním, trvaním spánku alebo kvalitou spánku, ktoré sa vyskytujú napriek dostatku času vyhradenému pre spánok.
Len málo ľudí vie, že existujú až tri typy nespavosti, pričom každý má vlastnú charakteristiku:
1. Akútna nespavosť
Pri akútnej nespavosti platí, že trvá asi len mesiac. Najčastejšie ju spúšťa náhly stres, napríklad z nového zamestnania, termínov v práci alebo zo skúšok v škole. Tento typ nespavosti zvykne zmiznúť, keď človeka prestane trápiť stresujúca udalosť, alebo keď sa jej prispôsobí.
2. Prechodná nespavosť
Trvá menej ako týždeň. Prechodnú nespavosť spôsobujú niektoré ochorenia, zmeny prostredia, stres alebo depresia.
3. Chronická nespavosť
Chronická nespavosť trvá dlhšie ako mesiac. Najčastejšie sa spája s ďalšími chronickými a psychiatrickými ochoreniami. Môže sa tiež vyskytnúť u ľudí s predispozíciou na nespavosť.
Typy nespavosti podľa príčin
Existujú rôzne príčiny, ktoré spôsobujú nespavosť. Každá z nich sa pritom podieľa na vzniku konkrétneho druhu nespavosti. Takto ich rozdeľujeme:
- Akútna nespavosť
Najčastejšie súvisí so stresom alebo zmenou prostredia. Spôsobiť ju môže aj nadmerný hluk alebo nevhodné podmienky osvetlenia, nevhodná teplota prostredia, nové zamestnanie alebo škola alebo presťahovanie.
Akútnu nespavosť môže tiež vyvolať skúškové obdobie v škole, stres z práce, úmrtie v rodine alebo v okruhu známych a ťažkosti vo vzťahu.
- Medicínsky vyvolaná nespavosť
Tento druh nespavosti súvisí s inými ochoreniami, ako je alergia, pálenie záhy, ochorenie štítnej žľazy, chronická bolesť, neurologické ochorenia, ako Parkinsonova choroba, alebo obštrukčné spánkové apnoe.
- Liekmi podmienená nespavosť
Tento typ nespavosti najčastejšie vyvolávajú lieky na vysoký tlak, lieky podporujúce funkčnosť dýchacích ciest (salbutamol, teofylín), antihistaminiká, hormonálne lieky, antiepileptické lieky a lieky stimulujúce centrálnu nervovú sústavu.
Je dôležité poznamenať, že nespavosť môže vzniknúť aj ako dôsledok závislosti na drogách alebo nadmernej konzumácie kofeínu, alkoholu, tvrdých drog a cigariet.
Medzi ďalšie faktory, ktoré podmieňujú vznik nespavosti, patria psychické ochorenia, behaviorálne problémy u detí aj vek – dĺžka spánku postupom veku prirodzene klesá.
Ako liečiť nespavosť
Existuje niekoľko spôsobov, akými sa dá liečiť nespavosť. Pri neprestávajúcich problémoch sa oplatí vyhľadať kognitívno-behaviorálnu terapiu, ktorá okrem iného poskytuje pacientom základy spánkovej hygieny. K nej neodmysliteľne patrí zmena návykov v súvislosti s konzumáciou kofeínových výrobkov a alkoholu, zvukmi v prostredí, nevhodnou teplotou v spálni a pozeraním televízora z postele.
Častým spôsobom liečby nespavosti je aj relaxačná terapia. V rámci nej sa pacienti učia viac o spánku a vplyve vlastnej psychiky naň. Takisto sa zameriavajú na postupné a vedomé uvoľňovanie svalstva, ktoré pomáha aj pri zaspávaní.
Zaujímavým spôsobom liečby je spánková reštrikcia. Jej podstatou je myšlienka, že nadmerné trávenie času v posteli vedie k nespavosti. Spánková reštrikcia teda vedie k obmedzeniu času stráveného v posteli na čas, ktorý je určený výlučne spánku.
Samozrejme, nemôžeme opomenúť lieky. Na liečbu nespavosti sa využívajú sedatíva, sedatívne antidepresíva, antihistaminiká a iné lieky. K liečbe patrí aj celková zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa úpravu stravy a fyzického pohybu.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.