• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
20°Bratislava

Porucha príjmu potravy a jej príznaky, ktoré si všimnete aj navonok

  • 20:11 17.11.2020
  • Bratislava
Porucha príjmu potravy a jej príznaky, ktoré si všimnete aj navonok

Poruchou príjmu potravy môže trpieť aj niektorý z vašich blízkych. Napriek tomu, že častejšie postihuje ženy, výnimkou nie sú ani mužskí pacienti. Ako ju spoznať?

Pri poruche príjmu potravy sa často skloňujú dva pojmy – jedlo a váha. Keďže ale ide v prvom rade o psychologické ochorenie, netreba si myslieť, že pacienti chorobne vnímajú len tieto dva aspekty svojho života.

Okrem najčastejšie sa vyskytujúcej anorexie a bulímie poznáme aj ďalšie typy poruchy príjmu potravy. Hovoríme napríklad o ortorexii, ktorá sa prezentuje ako posadnutosť zdravou stravou, bigorexii, pri ktorej dochádza k chorobnej závislosti na cvičení, alebo drunkorexii, ktorá hraničí s alkoholizmom.

Málo z nás si uvedomuje, že u ľudí, ktorých trápi jeden druh poruchy príjmu potravy, sa často vyskytujú aj príznaky iného druhu.

Podľa klinických odhadov poruchou príjmu potravy trpia asi dve percentá z celkovej populácie, no výskumy naznačujú, že takmer polovica z nás má k jedlu, telu alebo cvičeniu nezdravý vzťah.

Ako sme už spomenuli, poruchy príjmu potravy sú predovšetkým psychické ochorenia, s čím súvisia aj ich príznaky. Niektorí vďaka jedlu nadobúdajú stratenú životnú rovnováhu, čo sa však pri zanedbaní liečby môže prejaviť až fatálne. Nie náhodou je anorexia najsmrteľnejšie psychiatrické ochorenie.

Výhodou poruchy príjmu potravy je to, že je liečiteľná. Tak, ako pri iných ochoreniach, aj tu platí, že čím skôr sa odhalí, tým lepšia je prognóza.

Napriek populárnej mienke tomuto ochoreniu nepodliehajú len mladé ženy. Na druhej strane práve ony tvoria väčšinu hospitalizovaných pacientov s poruchou príjmu potravy. Najvyššie riziko hrozí dievčatám a ženám vo veku od 12 do 20 rokov.

Vznik poruchy príjmu potravy je podmienený niekoľkými faktormi. Častejšie sa vyskytuje u ľudí s depresiou, úzkosťou, nízkym sebavedomím alebo u perfekcionistov.

Príznaky poruchy príjmu potravy si u okolitý svet všimne len ťažko, pretože pacienti ich zvyknú skrývať. Napriek tomu existuje niekoľko spôsobov, ako ochorenie spozorovať nielen na základe stravovacích návykov.

Časté príznaky poruchy príjmu potravy

  • nárazové prejedanie – konzumácia veľkého množstva jedla v malom časovom rozpätí
  • použitie toalety hneď po dojedení
  • upriamovanie všetkej pozornosti na jedlo
  • strach z priberania
  • prehnaná kritika vlastného vzhľadu a hmotnosti
  • nútenie sa k zvracaniu alebo hnačke
  • zneužívanie laxatív, nadmerné cvičenie alebo hladovanie
  • úzkosť, obzvlášť pri jedení v prítomnosti iných ľudí
  • sociálna izolácia
  • podráždenosť a zmeny nálady

Ak si na dieťati, známom alebo inom príbuznom všimnete príznaky, ktoré by mohli svedčiť o poruche príjmu potravy, nepokúšajte sa ho prinútiť k ráznym krokom a skúste sa vyhnúť náročnej diskusii počas obeda, raňajok či večere.

Pokiaľ sa plánujete s chorým človekom porozprávať, namiesto jedla sa zamerajte na jeho pocity. Ak sa ich bojí vyjadriť alebo to jednoducho nechce, situáciu ďalej sledujte z úzadia a po istom čase sa pýtajte zas.

Ak máte pocit, že sami trpíte poruchou príjmu potravy, môžete si pomôcť aj svojpomocne. Skúste si napísať, ako sa cítite, pričom sa zamerajte na to, ako to ovplyvňuje vaše stravovacie návyky, ako dlho to prebieha a aký pôžitok vám to prináša. Keď sa odhodláte, zverte sa so svojím problémom všeobecnému lekárovi, ktorý vám odporučí ďalšiu liečbu.

Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk, pinelky.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.