6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.
Ľudská tráviaca sústava preniká takmer celým telom a je taká dôležitá, že bez niektorých jej častí by sme neprežili. Trávenie je dôležité pre správny chod organizmu, na čo sú potrebné vitamíny a minerály z potravy.
Od hryzenia a prehĺtania v ústach až po vylučovanie nestrávených zvyškov análnym otvorom v tráviacej sústave dochádza k množstvu procesov, ktoré dodnes v bežnom človeku vyvolávajú otázniky. Aby ste ich lepšie pochopili, pripravili sme pre vás zoznam najzaujímavejších faktov a najväčších mýtov o trávení. Začnime faktami.
Vedeli ste, že...?
- žalúdok dospelého človeka dokáže zadržať 1,5 litra potravy až na 2-3 hodiny
- po prehltnutí trvá asi 7 sekúnd, kým sa sústo dostane do žalúdka
- svaly hltana sa sťahujú a uvoľňujú, čím posúvajú sústo do žalúdka – aj keď ste dole hlavou
- kyselina chlorovodíková v žalúdku by dokázala rozpustiť železo, ale nie plast
- slinné žľazy za deň vyprodukujú asi 3 litre slín
- v hrubom čreve sa nachádza zhruba 400 druhov baktérií
- tenké črevo v priemere dosahuje asi 4 centimetre, hrubé črevo asi 8 centimetrov
Keď už sme sa bližšie spoznali s tráviacou sústavou, pozrime sa na niektoré mýty, ktoré ju obklopujú.
1. Žalúdok ľahšie strávi varené jedlo
Žalúdok sa síce rýchlejšie dostane k živinám vo varenom jedle, ale nie je pravda, že by ich nedokázal vyťažiť zo surových potravín. Pri varení navyše riskujete prevarenie, ktoré oberá zdravé jedlo o živiny.
2. Zo stresu sa tvoria žalúdočné vredy
Ak si myslíte, že život bez stresu vás ochráni pred žalúdočnými vredmi, mýlite sa. Žalúdočné vredy spôsobuje baktéria Helicobacter pylori, ktorá sa síce prirodzene nachádza v tráviacom trakte asi polovice populácie, no v extrémnych prípadoch môže pôsobiť ničivo.
3. Detoxikačná diéta pomáha vyčistiť črevá
Vaše črevá sa zaobídu aj bez detoxu. Ak sa chcete zbaviť toxínov a odpadu v črevách, v prvom rade ich prestaňte prijímať. To znamená, že by ste sa mali inšpirovať zdravou životosprávou, ktorá vám dodá všetky potrebné nástroje na „detox“.
4. Z jedla pred spánkom sa priberá
Viac ako to, či si jedlo dáte pred spánkom, je dôležité, koľko ho zjete počas celého dňa. Na druhej strane má vynechanie jedla pred spaním aj svoje opodstatnenie. Odporúča sa najmä tým, ktorí trpia refluxom, a vo všeobecnosti nie je vhodné kvôli nadmernej záťaži organizmu trávením počas spánku. Vaše chudnutie ale naozaj nesabotuje.
5. Vyprázdňovať by sme sa mali aspoň raz za deň
Každý človek má iné tempo trávenia, na čo vplývajú nielen vnútorné, ale aj mnohé vonkajšie faktory. Pravidelné každodenné vyprázdňovanie je rozhodne prospešné, ale v prípade, že sú vaše črevá pomalšie, neznamená to, že nie sú zdravé.
6. Čím viac vlákniny, tým lepšie
Veľké množstvo vlákniny v dennej strave hneď neznamená, že sa vyriešia vaše problémy s trávením. Podľa odborníkov by sme denne mali prijať asi 25 gramov tejto látky. Ak budete toto množstvo pravidelne prekračovať, môžete sa stretnúť s hnačkami, ktoré môžu viesť až k nedostatku minerálov a draslíka.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.