Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.
To, či sa stanete obeťou depresie, je možné predpovedať s 90-percentnou presnosťou aj dopredu – stačí na to 24-hodinové monitorovanie srdcového tepu.
Výskum, ktorý bol prezentovaný na 33. Kongrese Európskeho kolégia neuropsychofarmakológie, by mohol v budúcnosti prispieť ku kvalitnejšej a rýchlejšej diagnóze depresie a pomôcť s určením správnej liečby.
Diagnostika depresie
Depresia je afektívna porucha, ktorá ovplyvňuje bežný život. Môže sa prejavovať fyzickými aj psychickými príznakmi, medzi ktoré zaraďujeme smútok, úzkosť, podráždenie, letargiu, ťažkosti so sústredením a nespavosť.
V prípade, že pacient pociťuje príznaky depresie po dobu aspoň dvoch týždňov, psychiater uňho diagnostikuje depresívnu epizódu, ktorá môže byť mierna, stredne ťažká alebo ťažká.
Depresia sa najčastejšie lieči kombináciou liečiv a psychoterapie. Liečbu však sťažuje jej zdĺhavosť a u niektorých pacientov aj rezistencia na antidepresíva.
Najnovšou nádejou pre pacientov s depresiou je ketamín, ktorý sa v mnohých klinických testoch preukázal ako efektívny pri zmierňovaní príznakov tohto ochorenia, a to dokonca aj u tých pacientov, ktorí sú odolní voči iným liekom.
Carmen Schiewecková z Goetheho univerzity vo Frankfurte (Nemecko), ktorá je hlavnou autorkou najnovšieho výskumu, hovorí, že v minulosti bol zaznamenaný súvis medzi depresiou a srdcovým tepom pacientov, no nikdy sa neprišlo na to, ako by tento poznatok mohol byť aplikovaný do praxe. „Keď sme si ale uvedomili, že ketamín spôsobuje rýchle zlepšenie nálady, vedeli sme, že ho môžeme využiť na pochopenie súvislosti medzi tepom a depresiou,“ hovorí doktorka.
Srdcový tep ako diagnostický nástroj
K výskumu bolo prizvaných 32 dobrovoľníkov. Šestnásti z nich boli pacienti s ťažkou depresívnou poruchou a odolnosťou voči liekom, a zvyšní šestnásti boli zdraví ľudia, ktorí zastupovali kontrolnú skupinu. Všetkým účastníkom po dobu 4 dní a 3 nocí merali tep. Polovica účastníkov s depresiou pritom užívala ketamínové liečivo, zvyšných 8 ľudí dostalo placebo.
„Zistili sme, že u ľudí s depresiou boli namerané vyšší priemerný srdcový tep a nižšia variabilita srdcovej frekvencie, čo sme aj čakali. Pacienti s depresiou mali v priemere o 10 až 15 úderov za minútu vyšší tep ako ľudia v kontrolnej skupine.“
Vedci zmerali tep pacientom s depresiou aj po aplikovaní liečby. Obidve hodnoty – variabilita srdcovej frekvencie aj priemerný srdcový tep – sa v tom čase viac priblížili hodnotám nameraným u kontrolnej skupiny.
Najväčší prielom vo výskume nastal vďaka umelej inteligencii. Tá totiž na základe údajov o srdečnom tepe dokázala s 90-percentnou presnosťou určiť, kto z účastníkov trpí depresiou a kto je zdravý.
Z výskumu vyplýva ešte dvojica poznatkov
- srdcový tep ľudí s depresiou bol vysoký aj v priebehu noci, keď u väčšiny ľudí klesá
- účastníci s vyšším srdcovým tepom v stave pokoja odpovedali lepšie na liečbu ketamínom
Z toho vyplýva, že diagnostika a liečba depresie by v budúcnosti mohla prebiehať aj pomocou analýzy srdcového tepu pacienta.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.