5 dôvodov, prečo by ste si po jedle nikdy nemali zdriemnuť

Väčšina ľudí po obede dostane chuť na „šlofíka“. Viete, prečo by ste sa tejto túžbe nemali oddať? Existuje na to hneď 5 dôvodov, ktoré vás presvedčia.
Spánok po jedle, hoci aj krátky, má na telo neblahé účinky. Aj ak sa vám veľmi chce podľahnúť túžbe zdriemnuť si, mali by ste odolať. Neodporúča sa dokonca ani ležať. Viete prečo? Vysvetlí vám to až 5 dôvodov.
1. Pálenie záhy
Žalúdočná kyselina, ktorá pomáha s trávením jedla, sa zvyčajne nachádza v žalúdku. Na mieste ju drží najmä gravitácia, vďaka ktorej u zdravého človeka nepreniká do vyšších častí tráviaceho traktu. Čo sa ale stane, keď si po jedle ľahnete? Odpoveď už zrejme tušíte.
Pri ležaní sa kyselina pohybuje v žalúdku spolu so zjedeným jedlom, a keďže ju nič nedrží na dne, môže preniknúť do pažeráka, čím spôsobí pálenie záhy.
2. Horšia kvalita spánku
Ak zjete hutnejšie jedlo a hneď nato zaspíte, trávenie bude pokračovať počas spánku. Príčina klesajúcej kvality spánku je v tomto prípade u každého iná – niekto sa zle vyspí preto, že mozog je pri trávení aktívnejší, a tak nedochádza k hlbokému spánku, iní ľudia zas nedokážu zaspať kvôli páleniu záhy. Všetko záleží aj od typu jedla a jeho množstva.
3. Živé sny a nočné mory
Určite ste sa už stretli s nočnými morami po neskorej večeri pred spaním. Dôvod je rovnaký ako v predošlom bode – mozog je aktívnejší, a tak dlhšie zotrváva v REM fáze, počas ktorej dochádza k snívaniu.
4. Častejšie močenie
S tým, čo ste si dali na obed či večeru, súvisí aj potreba močiť, ktorá vás prebudí zo spánku. Diuretické jedlá podporujú močenie, takže ak si ľahnete hneď potom, ako nejaké zjete, je pravdepodobné, že sa kvôli tomu budete budiť.
5. Priberanie
Hoci kvalitný a pravidelný spánok slúži ako podporný mechanizmus chudnutia, neplatí to, ak si ľahnete hneď po jedle. Ak radi oddychujete po obede, neposkytujete telu dostatok času a priestoru na spálenie kalórií, ktoré práve prijalo.
Ako dlho čakať po zjedení jedla?
Vyhnite sa vyššie spomenutým problémom správnym načasovaním spánku. Je dôležité medzi posledným jedlom a spánkom vynechať aspoň tri hodiny, počas ktorých sa obsah žalúdka stihne dostatočne presunúť do tenkého čreva. Samozrejme, tento čas je len orientačný, no skorší spánok radšej neriskujte.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.