• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
10°Bratislava

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

  • 19:37 07.08.2020
  • Bratislava
Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Od začiatku pandémie si vedci aj verejnosť kládli otázku, či môže nový koronavírus prežiť v horúcich podmienkach. Mnohí, vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa poliehali na to, že v lete sa šírenie vírusu zastaví.

Zatiaľ však nie je známe, či počasie a teplota ovplyvňujú šírenie COVID-19. Niektoré ďalšie vírusy, napríklad vírusy nachladnutia a chrípky sa šíria viac počas chladných mesiacov, to však neznamená, že sa nimi nedá nakaziť počas zvyšku roka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež zdôrazňuje, že aj počas horúceho počasia je možné sa nakaziť koronavírusom. Ako uvádza na svojej stránke:

„Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je udržiavanie fyzickej vzdialenosti najmenej 1 meter od ostatných a časté čistenie rúk. Týmto odstránite vírusy, ktoré môžu byť na vašich rukách, a vyhnete sa infekciám, ktoré by mohli nastať dotykom očí, úst a nosa.“

UV svetlo vás neochráni, dezinfikuje len povrchy

Odstup od ľudí a dezinfekcia rúk je nutná aj za slnečného počasia. Ako vysvetlil doktor Amir Khan v relácii Good Morning Britain, napriek tomu, že výskum naznačuje, že UV žiarenie môže pomôcť zabiť koronavírusy, nezabraňuje to šíreniu vírusu na preplnených miestach. Ako uviedol:

"Existujú dôkazy, že silné UV svetlo môže vírus zabiť do 30 minút. V časopise Protobiology and Protochemistry bola uverejnená štúdia, ktorá ukázala, že silné UV svetlo môže skutočne poškodiť tvrdý obal vírusu a zabiť ho. Ale to platí len na povrchy, nezohľadňuje to hlavný spôsob šírenia vírusu prostredníctvom kvapôčok.

Takže ak stojíte do dvoch metrov od niekoho, kto kýcha alebo dokonca hlasno hovorí, môže vám odovzdať kvapôčky, ktoré vdýchnete a žiadne množstvo UV žiarenia to nezastaví."

Khan varoval divákov že sa nemôžu spoliehať na to, že ich pred koronavírusom ochráni slnečné svetlo. Potvrdil, že ak sa chystáte na výlet, musíte si držať odstup od ľudí a nosiť so sebou dezinfekciu rúk.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cdc.gov, who.int
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.