• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
15°Bratislava

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

  • 19:37 07.08.2020
  • Bratislava
Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Od začiatku pandémie si vedci aj verejnosť kládli otázku, či môže nový koronavírus prežiť v horúcich podmienkach. Mnohí, vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa poliehali na to, že v lete sa šírenie vírusu zastaví.

Zatiaľ však nie je známe, či počasie a teplota ovplyvňujú šírenie COVID-19. Niektoré ďalšie vírusy, napríklad vírusy nachladnutia a chrípky sa šíria viac počas chladných mesiacov, to však neznamená, že sa nimi nedá nakaziť počas zvyšku roka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež zdôrazňuje, že aj počas horúceho počasia je možné sa nakaziť koronavírusom. Ako uvádza na svojej stránke:

„Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je udržiavanie fyzickej vzdialenosti najmenej 1 meter od ostatných a časté čistenie rúk. Týmto odstránite vírusy, ktoré môžu byť na vašich rukách, a vyhnete sa infekciám, ktoré by mohli nastať dotykom očí, úst a nosa.“

UV svetlo vás neochráni, dezinfikuje len povrchy

Odstup od ľudí a dezinfekcia rúk je nutná aj za slnečného počasia. Ako vysvetlil doktor Amir Khan v relácii Good Morning Britain, napriek tomu, že výskum naznačuje, že UV žiarenie môže pomôcť zabiť koronavírusy, nezabraňuje to šíreniu vírusu na preplnených miestach. Ako uviedol:

"Existujú dôkazy, že silné UV svetlo môže vírus zabiť do 30 minút. V časopise Protobiology and Protochemistry bola uverejnená štúdia, ktorá ukázala, že silné UV svetlo môže skutočne poškodiť tvrdý obal vírusu a zabiť ho. Ale to platí len na povrchy, nezohľadňuje to hlavný spôsob šírenia vírusu prostredníctvom kvapôčok.

Takže ak stojíte do dvoch metrov od niekoho, kto kýcha alebo dokonca hlasno hovorí, môže vám odovzdať kvapôčky, ktoré vdýchnete a žiadne množstvo UV žiarenia to nezastaví."

Khan varoval divákov že sa nemôžu spoliehať na to, že ich pred koronavírusom ochráni slnečné svetlo. Potvrdil, že ak sa chystáte na výlet, musíte si držať odstup od ľudí a nosiť so sebou dezinfekciu rúk.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cdc.gov, who.int
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.