• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
15°Bratislava

Aké vysoké je riziko nákazy koronavírusom v hromadnej doprave? Dôležité je sedenie

  • 19:37 06.08.2020
  • Svet
Aké vysoké je riziko nákazy koronavírusom v hromadnej doprave? Dôležité je sedenie

Vedci v novej štúdii otestovali riziká prenosu koronavírusu.

Riziko prenosu koronavírusu vo verejnej doprave do značnej miery závisí od miesta, kde sedíte. K tomuto záveru dospela nová štúdia uverejnená 29. júla v časopise Clinical Infectious Diseases.

Tí, ktorí sú najbližšie k infikovanej osobe majú najvyššie riziko a tí, ktorí sedia ďalej, majú relatívne nízke riziko nákazy. Na zníženie rizika nákazy vedci odporúčajú, aby cestujúci sedeli tak, aby medzi nimi boli aspoň 2 voľné sedadlá a čas cesty by sa mal obmedziť na 3 hodiny.

Riziko nákazy je nízke, ak sa dodržujú pravidlá

Štúdia, ktorá zahŕňala tisíce cestujúcich vo vysokorýchlostných vlakoch v Číne, známych ako G vlaky, zistila, že miera prenosu na cestujúcich v okolí sa pohybovala od 0 do 10%. Tí, ktorí sedeli najbližšie k infikovaným cestujúcim najdlhšie obdobie mali najvyššie riziko nákazy.

V novej štúdii vedci analyzovali informácie od cestujúcich, ktorí cestovali v G vlakoch od polovice decembra 2019 do konca februára 2020. Išlo o obdobie, kedy bolo identifikované ochorenie COVID-19 až po vrchol epidémie v Číne.

Vedci identifikovali viac ako 2 300 cestujúcich známych ako „pacienti 0“, u ktorých nastúpil COVID-19 do 14 dní od ich cesty vlakom. Ďalších viac ako 72 000 cestujúcich sedelo v blízkosti týchto prípadov - do troch radov vedľa a do piatich radov za či pred nimi.

Celkovo sa u 234 zo 72 000 cestujúcich v okolí vyvinula infekcia COVID-19 spojená s jazdou vo vlaku. To znamená, že v priemere bolo riziko infekcie z vlaku asi 0,32%.

Dôležité je rozmiestnenie cestujúcich

Tí, ktorí sedeli priamo pri infikovanej osobe, mali najvyššie riziko nákazy, s priemernou mierou 3,5%.

U tých, ktorí sedeli v rovnakom rade, ale nie nevyhnutne vedľa infikovanej osoby, bolo riziko 1,5%. Štúdia zistila, že je to asi 10-krát viac ako u ľudí, ktorí sedeli iba jeden alebo dva rady za infikovanou osobou.

Na riziko vplývalo aj množstvo času, ktoré osoba cestovala - v priemere sa riziko zvýšilo o 0,15% za každú hodinu, kedy osoba cestovala s infikovaným cestujúcim. U osôb, ktoré sedeli pri infikovanej osobe, sa miera rizika zvýšila každú hodinu o 1,3%.

Keď však infikovaná osoba vystúpila z vlaku, zdá sa, že tí, ktorí sedeli na tom istom sedadle, mali nízke riziko infekcie. Spomedzi 1 342 ľudí, ktorí sedeli na mieste predtým obývanom infikovanou osobou, sa podľa CTV News nakazila iba jedna osoba, čo je iba 0,075%.

Cestovanie by sme mali obmedziť na maximálne 3-hodinové cesty

Vedci dospeli k záveru, že s cieľom zabrániť šíreniu COVID-19 by mali cestujúci sedieť tak, aby medzi nimi boli aspoň 2 voľné sedadlá a čas cesty by sa mal obmedziť na 3 hodiny.

„Naša štúdia ukazuje, že aj keď existuje zvýšené riziko prenosu COVID-19 vo vlakoch, umiestnenie sedadla osoby a čas cesty vo vzťahu k infekčnej osobe môžu mať veľký vplyv na to, či sa ďalej prenáša,“ uviedol vo vyhlásení vedúci štúdie Shengjie Lai, výskumník na University of Southampton vo Veľkej Británii. „Zistenia naznačujú, že počas epidémie COVID-19 je dôležité znížiť hustotu cestujúcich a presadzovať opatrenia osobnej hygieny, používanie pokrývok tváre a prípadne vykonať kontrolu teploty pred nastúpením.“

„Dúfame, že to môže pomôcť informovať orgány na celom svete o opatreniach potrebných na ochranu proti vírusu a následne na zníženie jeho šírenia,“ uviedol spoluautor štúdie Andy Tatem, profesor priestorovej demografie a epidemiológie na University of Southampton.

Ďalšie nedávne štúdie z celého sveta naznačujú, že keď cestujúci nosia rúška a dodržiavajú sociálne dištancovanie, môže verejná doprava predstavovať relatívne nízke riziko infekcie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, ctvnews.ca, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.