• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 29.11.2020Meniny má Vratko
Bratislava

Dokáže UV svetlo ničiť koronavírus? Vedci overili jeho účinky

  • 21:09 17.07.2020
  • Svet
Dokáže UV svetlo ničiť koronavírus? Vedci overili jeho účinky

Vedci overili účinnosť zdrojov ultrafialového žiarenia v boji proti koronavírusu.

Ultrafialové svetlo sa už desiatky rokov používa na dezinfekciu. Funguje však proti vírusu SARS-CoV-2? Podľa novej štúdie je UV svetlo skutočne účinné aj proti koronavírus, no vyžaduje si to správny druh UV žiarenia v správnom dávkovaní, čo je zložitý úkon, ktorý najlepšie vykonávajú vyškolení odborníci. Inými slovami, mnoho domácich UV zariadení, ktoré tvrdia, že zabíjajú SARS-CoV-2, pravdepodobne nie je dostatočne účinných.

UV žiarenie možno rozdeliť do troch typov na základe vlnovej dĺžky: UVA, UVB a UVC. Takmer všetko UV žiarenie, ktoré dopadá na Zem, je UVA, pretože väčšina UVB a všetky UVC lúče sú absorbované ozónovou vrstvou. A práve UVC má najmenšiu vlnovú dĺžku a najvyššiu energiu, vďaka čomu môže pôsobiť ako dezinfekčný prostriedok.

UVC pri správnej vlnovej dĺžke dokáže zničiť nový koronavírus

UVC pri špecifickej vlnovej dĺžke, 254 nanometrov, sa úspešne používa na inaktiváciu vírusu chrípky H1N1 a iných koronavírusov, ako je napríklad SARS-CoV a MERS-CoV. Štúdia uverejnená 26. júna na serveri medRxiv teraz potvrdzuje, že UVC ničí aj SARS-CoV-2.

UVC-254 funguje, pretože táto vlnová dĺžka spôsobuje poškodenie DNA a RNA. Pri dostatočnom vystavení sa tak nemôžu replikovať, vďaka čomu UVC-254 účinne zničí alebo inaktivuje mikroorganizmy a vírusy.

UVC žiarenie je tak cenným nástrojom počas pandémie, no dôležité je jeho presné a zodpovedné použitie. Schopnosť UVC poškodzovať DNA je veľmi nebezpečná pre ľudskú pokožku a oči. Tento typ dezinfekcie by preto mal vykonávať len vyškolený personál v zdravotníckych zariadeniach a bezpečnosť a účinnosť by mali hodnotiť experti v oblasti fotomedicíny a fotobiológie.

Domáce zariadenia nie sú dostatočne účinné

Pokiaľ ide o UVC žiarovky vyrobené pre domáce použitie, ich schopnosť poškodiť pokožku a oči nie je jediným nebezpečenstvom, uviedol Jacob Scott, výskumný lekár na Oddelení translačnej hematológie a onkológie na Clevelandskej klinike. Tieto zariadenia majú tiež nízku kontrolu kvality, čo znamená, že neexistuje žiadna záruka, že skutočne odstraňujú patogény. Ako uviedol Scott pre LiveScience:

„UVC naozaj vírus zabíja, ale problém je, že musíte použiť dostatočnú dávku. Najmä pri respirátoroch N95, ktoré sú porézne, je na odstránenie SARS-CoV-2 potrebná značne veľká dávka.”

V nemocniciach sa započítava geometria miestnosti, tieňe, načasovanie a typ dezinfikovaného materiálu alebo predmetu, aby odborníci určili správnu dávku UVC potrebnú na usmrtenie patogénov. Domáce zariadenia takúto presnosť neponúkajú, takže ich používanie by mohlo poskytnúť falošnú záruku odstránenia SARS-CoV-2. Podľa Scotta je horšie, keď si naivne myslíme, že je niečo vydezinfikované, pretože to ovplyvňuje naše správanie k tomuto objektu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Röntgen starovekej egyptskej múmie odhalil udivujúci nález

Röntgen starovekej egyptskej múmie odhalil udivujúci nález

20:16 26.11.2020Veda

Pod poklopom sarkofágu sa nenachádza to, čo sme si doteraz mysleli. Múmia stará niekoľko storočí až teraz prezradila svoje tajomstvá.

Toto bežné antidepresívum môže tiež liečiť detskú rakovinu

Toto bežné antidepresívum môže tiež liečiť detskú rakovinu

20:07 22.11.2020Veda

Liek na jednu chorobu môže pomôcť aj ľuďom s úplne iným ochorením.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí

8:09 22.11.2020Veda

Na predmestí talianskych Pompejí objavili telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov.

Tvárová biometria vie odhadnúť vek a pohlavie a aj rozmazať obrazovku mobilu

Tvárová biometria vie odhadnúť vek a pohlavie a aj rozmazať obrazovku mobilu

9:39 17.11.2020Veda

Systém tvárovej biometrie disponuje rôznymi kontrolnými mechanizmami.

Vesmírna kapsula spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k ISS

Vesmírna kapsula spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k ISS

9:15 17.11.2020Veda

Kozmická kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX so štyrmi astronautmi, ktorá v nedeľu vyštartovala z územia Spojených štátov, sa v utorok ráno úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).