Ako zabrániť ukladaniu tukov: Pomôže tento čaj

Tento nápoj pomáha v boji proti obezite a ponúka ďalšie zdravotné výhody.
Yerba maté je bylinný čaj, ktorý je vynikajúcim zdrojom flavonoidov, aminokyselín, vitamínu C, B1 a B2 a minerálov. Tento tradičný nápoj pochádza z krajín juhovýchodnej Latinskej Ameriky a poskytuje množstvo zdravotných výhod. Má povzbudivé účinky vďaka obsahu kofeínu a metylxantínov.
Yerba maté pomáha bojovať proti obezite, zlepšovať citlivosť na inzulín, znižovať LDL cholesterol a ďalšie kardiovaskulárne rizikové faktory a tiež podporuje imunitný systém.
Maté obsahuje prirodzene sa vyskytujúcu látku nazývanú metylxantín, ktorá je podobná kofeínu a teobromínu. Teobromín je horká súčasť yerba maté, kakaových výrobkov aj zelených a čiernych čajov, u ktorých sa tiež preukázalo, že znižujú krvný tlak a „zlý“ LDL cholesterol.
Podľa nedávnej štúdie publikovanej v časopise Journal of Functional Foods môže kofeín v maté znižovať ukladanie tukov v bunkách, znižovať tvorbu triglyceridov a znižovať hmotnosť.
V tejto štúdii sa potkany kŕmili stravou s vysokým obsahom tuku a sacharózy. K tomu dostávali 0,1 percenta kofeínu extrahovaného z maté.
Konzumácia kávy bola vysoko účinná, pretože u potkanov znižovala vedľajšie účinky tejto stravy. Mali o 22 percent menej telesného tuku a o 16 percent nižšiu hmotnosť v porovnaní s ostatnými potkanmi, ktoré dostávali čaj bez kofeínu.
Pitie 4 šálok kávy denne zodpovedá 0,1% kofeínu použitému v tejto štúdii. Maté obsahuje viac kofeínu ako čaj, ale menej kofeínu ako čierna káva. Obsah kofeínu v šálke maté je asi 80 mg, zatiaľ čo šálka kávy obsahuje v priemere dvojnásobok množstva kofeínu.
Elvira Gonzalez de Mejia, spoluautorka štúdie, uviedla: „Na základe zistení možno maté a kofeín považovať za látky proti obezite.“ Podľa vedcov môže byť maté využité na prevenciu nadváhy a obezity, ako aj následné metabolické poruchy spojené s týmito stavmi.
Výskumný tím tiež zistil, že ukladanie tukov v rôznych bunkách a tkanivách u potkanov kleslo o 20 až 41 percent bez ohľadu na to, či boli kŕmené extraktmi z kofeínu, syntetickým kofeínom alebo čiernou kávou.
Okrem toho skúmali účinok určitej expresie génov spojených s metabolizmom lipidov a obezitou. Boli to gény lipoproteínovej lipázy (LPL) a syntázy mastných kyselín (FASN).
Gonzalez de Mejia vysvetlila:
„Spotreba kofeínu z maté alebo z iných zdrojov zmiernila negatívny vplyv diéty s vysokým obsahom tukov a sacharózy na zloženie tela v dôsledku modulácie určitých lipogénnych enzýmov v tukovom tkanive aj v pečeni. Znížená expresia FASN a LPL spôsobila nižšiu syntézu a akumuláciu triglyceridov v tukovom tkanive. “

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.