8 jednoduchých pravidiel vyváženého stravovania

Ak sa chcete zdravo a vyvážene stravovať, nemusíte sa preto príliš namáhať. Celkom postačí, keď budete pamätať na týchto 8 zásad.
Väčšina z nás už pozná základy vyváženej stravy. Všade počúvame o tom, že máme piť viac vody a jesť častejšie menšie porcie jedál. Koľkí z nás ale tieto pravidlá včlenili do každodenného života?
Vyvážené stravovanie nemusí byť komplikované. Celkom stačí, ak si pred jedlom spomeniete na týchto 8 zásad.
1. Na raňajky sa treba tešiť
Ak vás neuspokojuje predstava o chlebe so šunkou, ktorý si každé ráno pred odchodom do práce doprajete, zapojte do prípravy raňajok viac fantázie. Ak raňajky pripravíte správne, dodajú vám dostatok živín na zvládnutie všetkých ranných aktivít.
Vymeňte chlieb za misku ovsených vločiek dozdobených orieškami, semenami a čerstvým ovocím. Ani vajíčka nemusia byť nudné – namiesto volského oka si pripravte napríklad omeletu s plátkom celozrnného chleba a zeleninou.
2. Stravujte sa „stredomorsky“
Keď je strava zdravá aj chutná, určite ňou nič nepokazíte. Jedným príkladom je aj „stredomorské“ stravovanie, ktoré presadzuje množstvo zeleniny, ovocia, rýb, orechov, cereálií, fazule, hrachu a iných strukovín. Neuškodí vám, keď si kúsok z dovolenky v Taliansku prinesiete aj domov do kuchyne.
3. Zdravé sladkosti
Keď máme chuť na sladké či slané v podobe čokoládovej tyčinky alebo čipsov, nemusíme siahať len po nich. Chuťové bunky v takýchto prípadoch uspokojí aj porcia ovocia, olív, uhoriek alebo polievky. Dbajte o to, aby ste mali zdravé pochúťky vždy na očiach, a chuť na sladkosti odíde sama.
4. Online nákup potravín
Na nákup by sme nemali chodiť hladní. Tiež by sme sa mali vyhnúť nakupovaniu nezdravých potravín. Dobrým pomocníkom je pri tom aj online donáška potravín. Ak máte takúto možnosť k dispozícii, využite ju vždy, keď sa dá.
5. Nevynechávajte jedlá
Keď zabudnete na raňajky či večeru, je pravdepodobnejšie, že vám narastie chuť na mastné alebo sladké jedlá. Tomuto dokážete zamedziť pravidelným stravovaním, v ktorom vám pomôže aj ovocie alebo oriešky – majte ich preto vždy pri sebe.
V prípade, že váš životný štýl je natoľko hektický, že si jednoducho nemôžete dovoliť pravidelné stravovanie, zvážte aspoň vitamínové doplnky.
6. Skamaráťte sa s mrazničkou
Málokto má čas na každodenné varenie a kupovanie čerstvých potravín. Nebojte sa preto odkladať veci do mrazničky. Takýmto spôsobom si môžete uchovať aj zbytky z obeda.
7. Nakupujte celozrnné
Na internete sa viete dopracovať k množstvu zdravotných článkov o črevných mikróboch a všeobecnom zdraví. Vláknina v podobe celozrnných potravín dodáva mikróbom v črevách dávku zdravia, čím zaručuje rovnováhu v rámci celého organizmu.
Celozrnné pečivo tiež obsahuje vitamíny, minerály, zdravé tuky a ďalšie prospešné látky, ktoré v bielom pečive nenájdete. Okrem toho ho trávime pomalšie, takže nás zasýti na dlhší čas.
8. Tešte sa z jedla
Zdravá a vyvážená strava vyslovene nezakazuje žiadne jedlá. Ak si v jeden deň doprajete hamburger s hranolčekmi, na ďalší deň to napravte napríklad rybou so zeleninovou prílohou. Kľúč vyváženej stravy treba hľadať v rovnováhe.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.