Rizikový faktor vysokého tlaku, o ktorom ste ešte nepočuli

Štúdia z prostredia Číny informuje o novo zistenom rizikovom faktore vysokého tlaku, ktorý by mohol mať dopad aj na zamestnancov vo viacerých odvetviach.
Podľa štúdie z Číny na svete pracuje minimálne 600 miliónov ľudí v zamestnaní, v ktorom sú denne vystavení vysokej hlučnosti. Tá z dlhodobého hľadiska neovplyvňuje len sluch.
Niekoľko štúdií totiž dokázalo, že hlučné prostredie má tiež negatívny dopad na zdravie srdcovo-cievnej sústavy a tráviaceho traktu. Štúdia, ktorá bola najnovšie zverejnená vo vedeckom žurnále PLOS ONE okrem toho dokazuje, že hluk má vplyv aj na krvný tlak.
Hluk a jeho vplyv na krvný tlak
Na Slovenku trpia problémami s vysokým tlakom približne 2 milióny ľudí. Je preto dôležité poznať rizikové faktory, ktoré prospievajú k vzniku týchto ťažkostí.
V minulosti prebehlo niekoľko štúdií zameraných na vplyv hluku na vysoký tlak, no tie nepriniesli konkrétne výsledky. Autori štúdie v PLOS ONE si myslia, že dôvodom je aj fakt, že je ťažké merať intenzitu hlučnosti, akej je človek vystavený, v priebehu niekoľkých desiatok rokov.
Vedci teraz za jednoznačný dôkaz práce v hlučnom prostredí označili čiastočnú hluchotu. Pri analyzovaní vplyvu hluku na tlak pomohli údaje o viac ako 20.000 pracovníkoch pracujúcich v hlučnom prostredí v oblasti Číny, zhromažďovaných po dobu viac ako 40 rokov.
Ako sa čakalo, miera hluchosti pracovníkov rástla úmerne s počtom rokov, ktoré strávili prácou v hlučnom prostredí.
Okrem toho sa zistilo, že ľuďom, ktorí čiastočne alebo celkom prišli o schopnosť vnímať zvuk vo vysokej frekvencii na obe uši, „vzrástlo riziko vysokého tlaku o 34% až 281%“.
„Táto štúdia dokazuje, že vystavovanie sa hluku v pracovnom prostredí sa spája s rizikom hypertenzie.“ Zistenie sa vzťahuje rovnako na ženy aj mužov, u mužov je ale výsledný vplyv výraznejší.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.