Moruša biela má prekvapivé účinky na chudnutie a tlak

Zložky v tejto rastline majú vplyv na celkové zdravie človeka.
Výskum zistil, že moruša biela, môže pomáhať pri chudnutí a tiež znižovať krvný tlak a „zlý“ cholesterol. Prírodná zlúčenina nazývaná rutín, ktorú moruša obsahuje, môže v tele aktivovať hnedý tuk, ktorý pomáha spaľovať kalórie.
Hnedý tuk sa zvyčajne aktivuje za chladného počasia, ale môže ho tiež aktivovať rutín. Úlohou hnedého tuku, tiež známeho ako „dobrý tuk“, je premieňať jedlo na teplo. Konzumácia moruše môže preto pomôcť ľuďom spáliť viac kalórií.
Ďalšou výhodou rutínu je, že pomáha vyrovnávať hladinu glukózy v krvi. Plody moruše môžete pridať do vašej stravy, prípadne listy moruše bielej aj čiernej je možné kúpiť v sušenom stave ako čaj.
Rutín pomáha bojovať s obezitou
Ľudia zvyknú užívať od 1 g do 3 g listov denne po dobu jedného mesiaca. Vo výskume vedci pridali 1 mg rutínu do pitnej vody obéznych myší. Výsledky ukázali, že rutín aktivoval hnedý tuk, ktorý myšiam pomohol spáliť viac kalórií a znížil objem tuku.
Wanzhu Jin, spoluautor štúdie publikovanej v odbornom časopise The FASEB Journal, uviedol, že priaznivé účinky na zlepšenie metabolizmu vyvolali u vedcov značný záujem o rutín ako potenciálny liek na obezitu a s ňou súvisiace ochorenia, ako je cukrovka.
Účinky rutínu potvrdili aj ďalšie výskumy na ľuďoch. Jedna štúdia zistila, že moruša biela môže pomôcť ľuďom s cukrovkou 2. typu znížiť hladinu cukru v krvi. Účastníci štúdie užívali denne 1 g prášku z listov moruše po dobu jedného mesiaca.
Ďalšia štúdia zistila, že rovnaká dávka zvýšila hladiny „dobrého“ cholesterolu o 18 percent a znížila hladinu „zlého“ cholesterolu o 23 percent.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.