Najväčšou firmou sveta je Microsoft, z prvej pozície vytlačil Apple
- 14:12 12.08.2019
- Londýn

V rebríčku naďalej dominujú americké firmy, ktoré svoju pozíciu ešte posilnili. V elitnej stovke je ich momentálne 54. V Európe má sídlo 20 firiem, z Číny zahŕňajúcej aj Hongkong, Macao a Tajwan je ich o päť menej.
Rebríček najväčších firiem sveta, ktorý každoročne zostavuje poradenská spoločnosť PwC, vedú technologické a internetové spoločnosti. V tomto roku prvé miesto obsadil Microsoft, ktorý preskočil dlhoročného lídra Apple.
Ako uviedol server iHNED.cz, údaje poukazujú na postupný ústup Európy. V roku 2009 sa totiž v rebríčku objavilo 31 európskych firiem, teraz ich je o 11 menej. V posledných piatich rokoch navyše klesá trhová kapitalizácia európskych spoločností. Rastie tak rozdiel medzi Európou a Spojenými štátmi. Navyše, starý kontinent - aj napriek miernemu poklesu - v tomto meradle tesne preskočila Čína.
Pri 10-ročnom porovnaní je okrem toho vidieť prudký vzostup streamovacej služby Netflix. Tá od roku 2009 zvýšila svoju hodnotu viac než 60-krát. Druhý najrýchlejšie rastúci hráč, čínsky Tencent, rástol za rovnaké obdobie približne polovičným tempom.
Celková trhová kapitalizácia 100 najväčších firiem sveta predstavovala v roku 2009 zhruba 8,4 bilióna USD (7,50 bilióna eur). O 10 rokov neskôr sa vyšplhala na 21 biliónov USD. V porovnaní s rokom 2018 vzrástla hodnota firiem o 5 %.
V tomto roku vedie rebríček najhodnotnejších firiem sveta Microsoft s trhovou kapitalizáciou 905 miliárd USD. Vlani to bola firma Apple s hodnotou 851 miliárd USD. Tento rok vládnu rebríčku jednoznačne technologické giganty, ktorých trhová kapitalizácia dosahuje 5,7 bilióna USD.
Trhová kapitalizácia všetkých čínskych firiem v rámci rebríčka Top 100 najhodnotnejších firiem sveta prekonala tie európske. Prvé miesto si však s prehľadom držia Spojené štáty, kde trhová kapitalizácia všetkých amerických firiem predstavuje 13,29 bilióna USD.
Čo sa týka počtu, Európa za posledných 10 rokov prišla v rebríčku o 11 firiem. Aj keď si udržala druhé miesto za Spojenými štátmi, Čína sa k nej výrazne priblížila. Ázijská krajina má tento rok v rebríčku celkovo 15 zástupcov, ešte v roku 2009 to bolo 11.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.