• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2024Meniny má Kamila
21°Bratislava

6 skrytých príčin opuchnutých nôh a členkov, ktoré značia vážne problémy

  • 7:44 20.06.2019
  • Bratislava
6 skrytých príčin opuchnutých nôh a členkov, ktoré značia vážne problémy

Opuch nôh a chodidiel môže značiť základné príčiny, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Opuchnuté nohy a členky trápia mnohých z nás, pričom tento nepríjemný stav je zvyčajne spôsobený dlhodobým státím alebo chôdzou, nosením nepohodlnej obuvi alebo tehotenstvom. No v niektorých prípadoch sú opuchnuté nohy a členky varovným príznakom závažnejších zdravotných problémov, ktoré by nemali byť ignorované.

Pozrime sa bližšie na šesť základných zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť opuch nôh a členkov.

1. Problémy so žilami a cievami

Vekom sa u ľudí môže zhoršovať funkcia obehového systému a v nohách sa zbiera viac krvi. Medzi ďalšie problémy so žilami patrí aj hlboká žilová trombóza, ktorá môže viesť k opuchu nôh. Krvné zrazeniny blokujú návrat krvi z nôh do srdca a udržujú tekutinu v nohách. Bez liečby sa tento stav môže stať fatálnym, pretože krvná zrazenina sa môže v tele premiestniť, môže sa dostať do pľúc a spôsobiť pľúcnu embóliu, alebo dokonca viesť k ischemickej cievnej mozgovej príhode, ak zablokuje tepnu, ktorá dodáva krv do mozgu.

2. Ochorenie srdca

Opuch nôh alebo edém môže byť tiež spôsobený srdcovým zlyhávaní. Srdce vtedy nedokáže vytlačiť krv z nôh do hornej časti tela. Opuch nôh a chodidel môžu spôsobovať ochorenia srdcových chlopní. Buďte zvlášť opatrní, ak spozorujete akékoľvek iné príznaky srdcového ochorenia, ako je bolesť na hrudníku, únava a dýchavičnosť.

3. Môžete mať ochorenie obličiek

Jednou z hlavných funkcií našich obličiek je vylučovanie tekutín z nášho tela. Keď obličky nemôžu plniť túto funkciu, nadbytočná tekutina a sodík ostávajú v tele a spôsobujú opuchy. Tento stav môže byť spôsobený močovými infekciami, ktoré poškodzujú drenážny systém obličiek a môžu spôsobiť pyelonefritídu - zápal obličkovej panvičky a obličky. Edém spôsobený zlyhaním obličiek sa zvyčajne vyskytuje v nohách a okolo očí.

4. Problémy s pečeňou

Okrem iných funkcií pečeň produkuje proteín nazývaný albumín. Tento proteín udržuje tekutinu v krvnom obehu a zabraňuje tomu, aby prenikla do tkanív. Niektoré ochorenia pečene môžu znížiť hladinu albumínu v krvi a spôsobiť, že tekutina prechádza z krvného obehu do tkanív tela. V tomto prípade sa opuch môže vyskytnúť nielen v nohách a členkoch, ale aj v iných častiach tela.

5. Zlyhanie lymfatického systému

Spolu s cievami lymfy dodávajú kyslík a živiny do tkanív a orgánov, odstraňujú odpad a oxid uhličitý. Keď sa lymfatické cievy zablokujú a nevykonávajú drenážnu funkciu, môže to viesť k abnormálnemu nahromadeniu tekutiny nazývanej lymfedém. Lymfedém sa môže vyskytnúť v dôsledku infekcií, chirurgického zákroku, traumy, ožarovania, liečby rakoviny a ďalších faktorov.

6. Lieky, ktoré užívate, nie sú pre vás vhodné

Pomerne často sú opuchy nôh a členkov vedľajší účinok liekov, ktoré užívate. Patria sem NSAID lieky proti bolesti, hormonálna antikoncepcia, steroidy a ďalšie lieky. Ak sú vaše nohy opuchnuté, skúste s vašim lekárom konzultovať, či to nie je dôsledok užívania niektorých liekov.

Ak sú opuchy nôh a členkov spôsobené nepohodlnou topánkou alebo dlhím státím, tento stav môžete ľahko liečiť doma tak, že si odpočiniete s nohami zdvihnutými nad úroveň srdca. Ak sa vám zdá, že príznaky nezmiznú po dlhom odpočinku, alebo ak máte podozrenie, že sú za nimi závažné zdravotné problémy, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Zdroj: Info.sk, TM, webmd.com, healthline.com, health.harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

VČERA - 20:05Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

Toto je dôvod, prečo vás bolí v boku pri fyzickej aktivite

19:41 08.07.2024Zdravie

Mnohí ľudia poznajú ostrú bolesť pod hrudným košom, ktorá sa objaví pri behu či cvičení. Málokto však vie, čo je jej príčinou.