• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

6 skrytých príčin opuchnutých nôh a členkov, ktoré značia vážne problémy

  • 7:44 20.06.2019
  • Bratislava
6 skrytých príčin opuchnutých nôh a členkov, ktoré značia vážne problémy

Opuch nôh a chodidiel môže značiť základné príčiny, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Opuchnuté nohy a členky trápia mnohých z nás, pričom tento nepríjemný stav je zvyčajne spôsobený dlhodobým státím alebo chôdzou, nosením nepohodlnej obuvi alebo tehotenstvom. No v niektorých prípadoch sú opuchnuté nohy a členky varovným príznakom závažnejších zdravotných problémov, ktoré by nemali byť ignorované.

Pozrime sa bližšie na šesť základných zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť opuch nôh a členkov.

1. Problémy so žilami a cievami

Vekom sa u ľudí môže zhoršovať funkcia obehového systému a v nohách sa zbiera viac krvi. Medzi ďalšie problémy so žilami patrí aj hlboká žilová trombóza, ktorá môže viesť k opuchu nôh. Krvné zrazeniny blokujú návrat krvi z nôh do srdca a udržujú tekutinu v nohách. Bez liečby sa tento stav môže stať fatálnym, pretože krvná zrazenina sa môže v tele premiestniť, môže sa dostať do pľúc a spôsobiť pľúcnu embóliu, alebo dokonca viesť k ischemickej cievnej mozgovej príhode, ak zablokuje tepnu, ktorá dodáva krv do mozgu.

2. Ochorenie srdca

Opuch nôh alebo edém môže byť tiež spôsobený srdcovým zlyhávaní. Srdce vtedy nedokáže vytlačiť krv z nôh do hornej časti tela. Opuch nôh a chodidel môžu spôsobovať ochorenia srdcových chlopní. Buďte zvlášť opatrní, ak spozorujete akékoľvek iné príznaky srdcového ochorenia, ako je bolesť na hrudníku, únava a dýchavičnosť.

3. Môžete mať ochorenie obličiek

Jednou z hlavných funkcií našich obličiek je vylučovanie tekutín z nášho tela. Keď obličky nemôžu plniť túto funkciu, nadbytočná tekutina a sodík ostávajú v tele a spôsobujú opuchy. Tento stav môže byť spôsobený močovými infekciami, ktoré poškodzujú drenážny systém obličiek a môžu spôsobiť pyelonefritídu - zápal obličkovej panvičky a obličky. Edém spôsobený zlyhaním obličiek sa zvyčajne vyskytuje v nohách a okolo očí.

4. Problémy s pečeňou

Okrem iných funkcií pečeň produkuje proteín nazývaný albumín. Tento proteín udržuje tekutinu v krvnom obehu a zabraňuje tomu, aby prenikla do tkanív. Niektoré ochorenia pečene môžu znížiť hladinu albumínu v krvi a spôsobiť, že tekutina prechádza z krvného obehu do tkanív tela. V tomto prípade sa opuch môže vyskytnúť nielen v nohách a členkoch, ale aj v iných častiach tela.

5. Zlyhanie lymfatického systému

Spolu s cievami lymfy dodávajú kyslík a živiny do tkanív a orgánov, odstraňujú odpad a oxid uhličitý. Keď sa lymfatické cievy zablokujú a nevykonávajú drenážnu funkciu, môže to viesť k abnormálnemu nahromadeniu tekutiny nazývanej lymfedém. Lymfedém sa môže vyskytnúť v dôsledku infekcií, chirurgického zákroku, traumy, ožarovania, liečby rakoviny a ďalších faktorov.

6. Lieky, ktoré užívate, nie sú pre vás vhodné

Pomerne často sú opuchy nôh a členkov vedľajší účinok liekov, ktoré užívate. Patria sem NSAID lieky proti bolesti, hormonálna antikoncepcia, steroidy a ďalšie lieky. Ak sú vaše nohy opuchnuté, skúste s vašim lekárom konzultovať, či to nie je dôsledok užívania niektorých liekov.

Ak sú opuchy nôh a členkov spôsobené nepohodlnou topánkou alebo dlhím státím, tento stav môžete ľahko liečiť doma tak, že si odpočiniete s nohami zdvihnutými nad úroveň srdca. Ak sa vám zdá, že príznaky nezmiznú po dlhom odpočinku, alebo ak máte podozrenie, že sú za nimi závažné zdravotné problémy, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, webmd.com, healthline.com, health.harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.