Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

Tvrdnutie starnúcich ciev vedcom dlho nedalo spávať, ale zdá sa, že sme naň konečne našli odpoveď.
Tvrdnutie starnúcich ciev má na svedomí hromadenie vápnikových usadenín. Prečo k nemu ale dôchádza? Celý proces môže mať na svedomí molekula s názvom poly(ADP-ribóza), známa aj pod označením PAR.
PAR je proteín, ktorý vzniká pri poškodení buniek alebo bunkovej DNA. Keďže sa pevne viaže na vápnik, rýchlo ho začína hromadiť do väčších zhlukov, ktoré stvrdnú a prilepia sa na stenu ciev. Tie potom strácajú pružnosť.
„Toto tvrdnutie, respektíve biomineralizácia, je nevyhnutné pre tvorbu kostí, ale v cievach vedie k vzniku viacerých kardiovaskulárnych ochorení a ochorení súvisiacich so starnutím, napríklad demencie.“
Ako ďalej uvádza biologička Cathy Shanahanová z King’s College v Londýne (Veľká Británia), vedci sa pokúsili zistiť dôvod hromadenia vápnika v okolí kolagénu a elastínu v cievach.
Keďže starnutie, vysoký krvný tlak a fajčenie poškodzujú cievy, nie je žiadnym prekvapením, že práve tieto faktory zároveň prispievajú k vzniku proteínu PAR. Ten však okrem naprávania škôd po sebe zanecháva stopu v podobe vápnikových usadenín v cievach.
Doteraz sa nevedelo, že hromadenie vápnika v cievach je vyvolané proteínom PAR. Toto zistenie hneď viedlo k nálezu potenciálnej liečby, ktorá by mohla zachrániť tisícky pacientov, a jej podstatou je aplikovanie existujúceho antibiotika.
Minocyklín sa už dnes využíva pri liečbe akné, a keďže už prešiel testovaním na bezpečnosť, proces jeho schválenia na liečbu tvrdnutia ciev by nemusel trvať dlho.
Úplne zastaviť tvrdnutie ciev možno nebudeme nikdy schopní, pretože dôležitú úlohu tu zohráva aj životný štýl, ale minocyklín a jemu podobné lieky majú potenciál znížiť riziko zdravotných problémov spojených s týmto procesom.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.