Je vám stále horúco? Toto sú možné príčiny

Je vám teplo aj napriek tomu, že teplomer v domácnosti či na balkóne hlási priemerné teploty? Za neustálym pocitom tepla môže stáť niektorá z týchto príčin.
Kožené oblečenie, športovanie v telocvični a extrémne horúce teploty nám všetkým vedia vyčariť kvapky potu na pokožke. Ak je ale vonku zima, všetci sú zababušení vo svetroch a vy nosíte vzdušné oblečenie, niečo zrejme nie je v poriadku.
Za neustálym pocitom tepla sa môže skrývať hneď niekoľko príčin. Toto sú tie najčastejšie z nich:
Zápal
Keď vás prepadne chrípka, prechladnutie alebo akýkoľvek iný zápal, je celkom pravdepodobné, že sa po celý deň nezbavíte pocitu tepla. Telo sa proti infekciám bráni zvýšením telesnej teploty, a číslo na teplomere tak neraz presiahne hranicu 37 stupňov.
Návaly tepla vás pri infekcii môžu trápiť aj celý týždeň. Ak sa váš stav nezlepší ani po niekoľkých dňoch, zvážte návštevu lekára.
Menopauza
Ženy po 40-ke a 50-ke bežne pociťujú návaly tepla súvisiace s menopauzou. Tento stav môže dokonca trvať až niekoľko rokov pred začatím a po začatí prechodu.
Zmeny súvisiace s menopauzou sa dajú pripísať hormonálnej nerovnováhe. Vaše problémy vyrieši hormonálna terapia, ktorá okrem návalov tepla poskytuje úľavu aj od náladovosti, nespavosti a priberania.
Hypoglykémia
Ak ste cukrovkár, občas sa vám určite stane, že vám prudko klesne hladina cukru v krvi. Stav, ktorý sa inak nazýva hypoglykémia, vyvoláva v tele reakciu, pri ktorej začne produkovať hormón adrenalín, kvôli čomu môžete pociťovať nával tepla.
Hypoglykémia tiež spôsobuje niekoľko ďalších typických príznakov, ako je hlad, trasenie rúk, nadmerné potenie, nevoľnosť, bolesť hlavy, podráždenosť a nervozita.
Stres
Mnohým z nás sa v stresových situáciách zdá, že teplota okolia náhle prudko stúpla, hoci nik iný si to nemyslí. Medzi bežné fyzické prejavy stresu patrí zrýchlený tep, vysoký krvný tlak, stuhnutie svalstva a zvýšenie telesnej teploty.
Niektoré druhy liekov
Vedľajšie účinky liekov môžu byť nulové, mierne alebo celkom nepríjemné. Hneď ako aktívne látky v liekoch začnú účinkovať, dostavujú sa aj vedľajšie účinky, medzi ktoré môžu patriť aj návaly tepla.
Medzi najznámejšie lieky spôsobujúce návaly tepla patria antidepresíva a analgetiká. Ak pri ich užívaní pociťujete vedľajšie účinky, rozhodne sa im nezačnite vyhýbať. Namiesto toho sa svojho lekára opýtajte na možnú alternatívu.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.