Tento režim na práčke nikdy nevoľte – pomáha v šírení baktérií!

Moderné práčky poskytujú majiteľovi výber z niekoľkých pracích režimov. Jednému z nich by sme sa však podľa zdravotníkov mali oblúkom vyhnúť.
Tí, ktorí sa snažia chrániť planétu, ho volia stále. Zdravotníci však varujú, že tento prací režim v skutočnosti pomáha šíriť baktérie.
Reč je o takzvanom „eko-režime“. Britská Národná zdravotnícka služba (National Health Service, NHS) odporúča prať oblečenie najmenej pri teplote 60 stupňov Celzia, a to obzvlášť pri praní spodnej bielizne, uterákov a prestieradiel.
Ekologický režim na práčke síce šetrí životné prostredie, no v konečnom dôsledku stojí za šírením baktérií. Ako vysvetľuje spoluautor vyhlásenia Medzinárodného vedeckého fóra o hygiene domácností (International Scientific Forum on Home Hygiene) Anthony Hilton, „nejasnosti v tomto probléme oslabujú dôveru verejnosti v hygienu a stratégie na zlepšenie hygienických návykov.“
Hilton ďalej konštatuje, že koncerny vyrábajúce práčky sa ocitajú v konflikte medzi dvoma protikladnými svetonázormi. „Pranie na nízkych teplotách napríklad šetrí elektrinu – ale tiež sa spája s obmedzenou efektivitou hygieny. Táto nejasnosť by mohla viesť k nákaze chrípkou, ktorá potenciálne dokáže ohroziť život.“
Niektoré baktérie dokážu prežiť aj pri pracej teplote 60 stupňov, ale ich zničenie sa postará kombinácia vysokej teploty a pracieho prostriedku. Prať môžete aj na 40 stupňoch za predpokladu, že pri tom použijete prací prostriedok s obsahom bielidla. Baktérie hynú aj v sušičke, a podľa niektorých štúdií ich dokáže vyhubiť aj žehlenie.
Podľa Hiltona by sa rodiny mali učiť, ako sa čo najlepšie chrániť pred chorobami aj za cenu toho, že pri tom neušetria životné prostredie. Zmätku v tom, čo je správne a čo nie, podľa Hiltona neprispieva ani populárny názor, že priveľa hygieny a čistoty v domácnosti vedie k vzniku alergií.
„Potrebujeme inštitúciu, ktorý by na národnej, regionálnej a globálnej úrovni podporovala každodenné hygienické návyky, a ktorá by viedla v boji proti zdravotným problémom.“

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.