• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.7.2020Meniny má Amália
27°Bratislava

Týchto 13 chýb pri praní sa dopúšťame všetci

  • 21:14 14.05.2018
  • Svet
Týchto 13 chýb pri praní sa dopúšťame všetci

Pravdepodobne aj vy patríte medzi väčšinu ľudí, ktorí nevedia, ako správne postupovať pri praní bielizne. Možno len neovládate detaily, alebo používate nesprávnu techniku – sme tu na to, aby sme vám pomohli.

Vedeli ste o tom, že existuje niekoľko trikov na to, ako správne oprať bielizeň? Či už si na pranie vyčleníte špeciálny deň v týždni, alebo periete podľa potreby, určite aj vy oceníte tieto rady, ktoré vám pomôžu zdokonaliť trvanlivosť a čistotu vašich odevov alebo uchránia životné prostredie.

Pozrime sa spoločne na 13 chýb, ktorých ste sa doteraz dopúšťali pri praní:

1. Pranie bielizne po každom použití

Ak sa príliš nepotíte alebo každý deň nepáchnete, určite nemusíte míňať elektrinu a vodu na pranie po každom použití. Okrem toho tým tiež predĺžite životnosť vášho oblečenia.

2. Nesprávne triedite

Pravdepodobne viete o tom, že svetlé by ste s tmavým miešať nemali, ale vedeli ste tiež o tom, že by ste spolu nemali prať uteráky so syntetickými látkami? Vlnu by ste zas mali prať úplne samostatne.

3. Prepĺňate pračku

Bubon v pračke by nikdy nemal byť celkom plný. Ak sa tomuto pravidlu vyhýbate, hrozí vám, že oblečenie sa vám nikdy kompletne neočistí, a navyše bude oveľa pokrčenejšie.

4. Pridávate veľa prášku na pranie

Odborníci odporúčajú pridať do každej várky len okolo ¼ pohárika prášku na pranie. Zbytočné míňanie prášku naviac nebude mať žiadne dodatočné účinky, a zbytočne zaťaží látku.

5. Neviete narábať s avivážou

Aviváž by ste nikdy nemali pridávať do prania, ak periete osušky – mohli by ste tak oslabiť ich savosť. Vo všeobecnosti by ste do prania nemali pridávať nadmerné množstvo aviváže. Účinky aviváže dokáže v niektorých prípadoch nahradiť napríklad aj lyžička octu.

Vyhnite sa chemikáliám. Takto si vyrobíte vlastnú aviváž!

6. Zabúdate na olejové škvrny

Predtým, ako hodíte oblečenie s olejovými škvrnami do pračky, mali by ste mu venovať špeciálnu pozornosť. Na fľak naneste malé množstvo saponátu, a následne dajte bielizeň oprať. Takto sa olejových škvŕn zbavíte na sto percent.

7. Neviete zaobchádzať s perím

Prací prášok sa zvykne zaseknúť v odevoch a predmetoch ako vankúše, periny a páperové vetrovky. Podobné predmety by ste preto mali dávať prať dvakrát, alebo ich zaneste do niektorej z práčovní s vysoko výkonnými pračkami.

8. Plavky periete v pračke

Plavky by sme mali prať vždy len ručne. Po každom použití ich opláchnite vodou, a raz za čas ich ručne umyte jemným pracím prostriedkom v chladnej vode.

9. Neumývate džínsy dostatočne často

Niektorí z nás si myslia, že ak nebudú rifle vkladať do prania príliš často, vyhnú sa tak ich vyblednutiu. Pravdou však ostáva, že aj tento diel oblečenia by sme mali prať tak často, ako všetky ostatné. Vyblednutiu sa vyhnete tým, že ich pred praním prevrátite naruby a operiete v studenej vode.

10. Čo so zipsami a gombíkmi?

Zipsy na oblečení by sme mali pred praním vždy zapnúť a gombíky odopnúť. Ak necháte zipsy odopnuté, mohli by ste ich zubmi poškodiť ostatné oblečenie. Naopak, ak necháte gombíky zapnuté, oslabíte tým niť, ktorou sú prišité k látke.

11. Ako zachovať farbu tmavého oblečenia

Pomôckou pri uchovaní tmavej farby čierneho oblečenia je to, čo aj pri džínsoch – pred praním ho obráťte naruby a perte v studenej vode.

12. Neskoro vyberáte oblečenie z pračky

Každá minúta je drahá. Ak náhodou zabudnete na to, že vám už pred pol hodinou doprala pračka, počítajte s tým, že na oblečení v nej sa už stihli usadiť baktérie. Je tiež možné, že vyprané oblečenie kvôli tomu začne nepekne zapáchať.

13. Nečistíte pračku

Nechali by ste si potraviny v špinavej chladničke? Zrejme nie, a ani s pračkou to nie je inak – ak chcete, aby fungovala správne, nezabúdajte sa starať o jej čistotu.

Ako sa starať o hygienu pračky

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, curiosity.com, Video: YouTube, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

DNES - 21:20Zaujímavosti

Muž sa rozprával s princom Charlesom, keď náhle stratil vedomie a spadol na zem.

Video: Matka vyhodila dieťa z horiaceho domu

Video: Matka vyhodila dieťa z horiaceho domu

DNES - 20:43Zaujímavosti

Matka musela zo zúfalstva hodiť dieťa z tretieho poschodia, aby ho zachránila.

Video: Muž si myslel, že si adoptoval psa. Vykľulo sa z toho niečo úplne iné

Video: Muž si myslel, že si adoptoval psa. Vykľulo sa z toho niečo úplne iné

VČERA - 21:47Zaujímavosti

Muž si myslel, že prichýlil psa, no v skutočnosti mal doma úplne iné zviera.

Video: Po ulici v Ružomberku sa za bieleho dňa prechádzali jelene

Video: Po ulici v Ružomberku sa za bieleho dňa prechádzali jelene

VČERA - 21:14Zaujímavosti

Lesnú zver nevystrašila ani prítomnosť kamier

Video: 60-sekundový trik, vďaka ktorému bude vaše rúško účinnejšie

Video: 60-sekundový trik, vďaka ktorému bude vaše rúško účinnejšie

VČERA - 20:51Zaujímavosti

Noste svoje ochranné rúško skutočne efektívne. Zubárka sa podelila o trik, ktorý využijú všetci, čo nosia zdravotnícke rúška.