Do roku 2030 by mal plyn nahradiť uhlie ako druhý najväčší zdroj energie
- 9:48 13.11.2018
- Paríž/Londýn

Dopyt po zemnom plyne bude v nasledujúcich rokoch rýchlo rásť, pričom táto surovina by mala do roku 2030 vytlačiť uhlie z pozície druhého najdôležitejšieho energetického zdroja na svete.
Na prvej pozícii sa udrží ropa. Uviedla to v najnovšej prognóze Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA), podľa ktorej k tomu prispieva úsilie o zlepšenie kvality ovzdušia a stále väčšie využívanie skvapalneného zemného plynu (LNG).
Do roku 2040 sa podľa IEA bude celosvetový dopyt po zemnom plyne zvyšovať každoročne približne o 1,6 %. V danom roku by mal byť približne o 45 % vyšší než v súčasnosti. Veľkou mierou k tomu prispeje Čína, ktorá je momentálne najväčším svetovým dovozcom ropy a uhlia. IEA predpokladá rýchly rast dopytu aj po plyne v tejto krajine, pričom čistý dovoz Číny dosiahne do roku 2040 úroveň Európskej únie. Aj keď Čína je momentálne tretím najväčším spotrebiteľom zemného plynu na svete po USA a Rusku, pre nedostatočnú domácu produkciu musí okolo 40 % objemu svojej spotreby dovážať.
Dopyt po plyne potiahnu aj ďalšie ázijské ekonomiky. Tie rozvíjajúce sa by sa na raste dopytu po tejto surovine mali v najbližších vyše 20 rokoch podieľať zhruba polovicou a ich podiel na celkovom dovoze LNG by mal do roku 2040 dosiahnuť 60 %. To je približne dvojnásobok súčasnej úrovne.
„Aj keď je zatiaľ predčasné prirovnávať svetový trh so zemným plynom k tomu ropnému, obchod s LNG sa od roku 2010 prudko zvýšil a už sa dostal aj na v minulosti izolované trhy,“ uviedla IEA v správe.
Porastie aj dopyt po elektrickej energii, najmä vďaka zvýšenému využitiu tohto zdroja v priemyselne rozvinutých krajinách. Celkovo by sa dopyt po elektrine mal vo svete ročne zvyšovať o 2,1 %.
Uhlie a obnoviteľné zdroje si v energetickom mixe postupne vymenia pozície, dodala IEA. Podiel uhlia by mal podľa odhadu agentúry klesnúť do roku 2040 z terajších asi 40 % na približne 25 %, opačne, obnoviteľné zdroje by svoj podiel mali zvýšiť z 25 % v súčasnosti na vyše 40 %.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.