• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

  • 19:14 20.09.2018
  • Lincoln
Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Príznaky psychózy môže človek pociťovať natoľko reálne, že ide o jedno z ochorení, ktoré sa najťažšie odhaľujú. Tom Dunning si na svoj prvý psychotický zážitok spomína, akoby to bolo včera: „Nedokázal som rozoznať, čo je realita. Počul som hlasy, ktoré ma urážali. ‚Nikto ťa nemá rád,‘ ‚si tučný,‘ hovorili.“

Príznaky počiatočnej psychózy sa u Dunninga čoskoro rozvinuli do vizuálnych halucinácií. „Raz v noci som musel ísť do nemocnice, lebo sa mi zdalo, že mám ruky od krvi – cítil som ju hmatom a čuchom. Nakoniec sa ukázalo, že som na rukách nič nemal,“ spomína 27-ročný muž z Lincolnu (Veľká Británia).

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí, ktorí aspoň raz za život pocítia bežné príznaky ako vnímanie reality inak ako väčšina ľudstva. O tejto chorobe sa aj napriek častému výskytu hovorí len málo.

Prvé príznaky sa objavujú už v mladom veku

U Dunninga vypukli prvotné príznaky posttraumatickej stresovej poruchy po smrti brata. Doteraz si živo spomína na to, ako v tomto ťažkom období jedného dňa uvidel svojho zosnulého brata v rovnakej miestnosti s neprítomným pohľadom upretým práve naňho. Dunning verí, že išlo o prvý prípad psychózy.

„Potom som začul hlasy, ktoré hovorili ‚hoď to o stenu,‘ ‚kopni do tohto,‘ ‚rozbi to,‘ a veci sa mi celkom vymkli spod kontroly. Videl som, čo robím, ale nemohol som to zastaviť, až kým som nerozbil celý dom.“

Prvá psychotická epizóda sa zvyčajne dostavuje vo veku 18 až 24 rokov. Výskum charitatívnej spoločnosti Rethink Mental Illness naznačuje, že príznaky ochorenia by dokázalo správne zaradiť len 17 percent mladých ľudí. Je alarmujúce, že až 26% z nich (každý štvrtý) o tejto chorobe nikdy nepočulo.

Tom Dunning, ktorý je zamestnaný ako technik v spoločnosti British Sugar, hovorí, že partnerka sa mu kvôli jeho psychotickým epizódam vyhrážala rozchodom, ale po tom, ako Tom prisľúbil, že vyhľadá lekársku pomoc, súhlasila, že s ním ostane.

„Rok som ostal práceneschopný,“ uvádza Dunning v rozhovore pre Huff Post. Počas tohto obdobia podstúpil liečbu, ktorá obsahovala kognitívno-behaviorálnu terapiu a užívanie antipsychotík a antidepresív.

Príznaky psychózy

Ako uvádza portál NHS Choices, existujú dva hlavné príznaky psychózy:

  1. halucinácie, počas ktorých vidno, počuť a niekedy aj cítiť vnemy, ktoré v tej situácii reálne neexistujú,
  2. bludy, počas ktorých je človek silne presvedčený o skutočnosti, ktorá u ostatných nenachádza pochopenie a odozvu. Bežným bludom je viera v to, že človeka niekto prenasleduje, chce ho zabiť alebo mu ublížiť.

Nie je to síce časté, ale u niektorých ľudí dochádza k počutiu hlasov, ktoré znejú príjemne. V takýchto situáciách možno počuť napríklad hlas osoby, ktorá dávno umrela. Vo väčšine prípadov halucinácie a bludy pôsobia znepokojujúco a človek pri nich pociťuje nepohodlie, strach, obavy alebo zmätenosť.

Liečba

Hovorkyňa Rethink Mental Illness Laura Petersová varuje, že neliečená psychóza môže na pacientovi zanechať vážne následky. V tých najzávažnejších prípadoch z nej môže vzniknúť až schizofrénia.

U ľudí, ktorí počas psychotického záchvatu počujú negatívne hlasy, môže vzniknúť emocionálna porucha. „Veľa ľudí, opisuje hlasy ako negatívne a dotieravé. Sotva si dokážu nájsť chvíľku pre seba. Toto bremeno môže často viesť k samovražedným myšlienkam.“

Liečba psychózy zvyčajne ponúka kombináciu antipsychotických liečiv a psychologických terapií (patrí sem už zmieňovaná kognitívno-behaviorálna terapia a rodinná terapia).

Po psychotickej epizóde musí väčšina pacientov užívať lieky na potlačenie príznakov minimálne rok. Približne polovica pacientov musí lieky užívať dlhodobo kvôli prevencii pred návratom príznakov. Pokiaľ sú príznaky mimoriadne silné, pacient môže byť hospitalizovaný v psychiatrickom zariadení. Netreba zabudnúť zmieniť aj to, že psychóza dokáže obmedziť schopnosť šoférovania.

Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, nhs.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

DNES - 6:45Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.