Chodenie naboso nie je pre každého. Poznáte zdravotné riziká?

Veľa ľudí skúša chodiť bez topánok alebo v barefoot obuvi. Je to však pre naše zdravie prospešné?
Kedysi bolo bežné, že ľudia chodili bosí. Doteraz niektoré národy nepoznajú pevnú obuv a stále nájdeme Tibeťanov alebo Indov, ktorí takto vydržia aj celé dni. Ich noha je preto na tento spôsob chôdze adaptovaná, stabilná a svalnatá. Lenže my sme zvyknutí na roky chodenia v pevnej obuvi a preto pre nás náhla zmena môže predstavovať problém.
Kým väčšina ľudí sa bojí, že pri chôdzi naboso sa jednoducho môžu porezať alebo zraniť, podľa viacerých odborníkov je skutočný problém v tom, akým spôsobom sa pohybujeme a ako udržujeme rovnováhu.
Ako teda postupovať, ak chceme začať chodiť naboso? Na začiatku je potrebné barefoot obuv (alebo naboso) skúšať iba postupne a sledovať, ako reaguje telo. Ak si totiž od začiatku dáte príliš dlhú trasu, môže to mať veľmi nepríjemné následky. Nepodceňte ani malú bolesť chodidiel.
Bez dostatočného tréningu hrozia únavové zlomeniny v dolných končatinách a pomerne vysoké je aj riziko, že vznikne zápal mäkkých tkanív na chodidle. V niektorých prípadoch si chodením naboso môžete privodiť aj zápal Achillovej šľachy.
Najväčšie riziko hrozí ľuďom, ktorí majú nejaké poškodenie dolných končatín. Chodením naboso sa môžu prejaviť aj skryté ochorenia, ktoré by sa v pevnej obuvi nerozvinuli. Takto sa môže prejaviť prediabetes, artróza kĺbov dolných končatín alebo pätové ostrohy.
Vo všeobecnosti by naboso nemali chodiť ľudia, ktorí majú ortopedickú alebo neurologickú vadu v dolných končatinách. Nikdy by sme tiež nemali chodiť po veľmi tvrdom povrchu, teda po asfalte alebo dlaždiciach.
Chôdza naboso je vhodná pre trénovaného a zdravého človeka. Podľa Miroslava Havrdu tu ale patrí iba 15% populácie. Ak ho teda chcete vyskúšať, odporúčame vám nechodiť úplne naboso, ale začať najskôr barefoot obuvou a prechádzať sa iba niekoľko minút, najlepšie na prírodnom povrchu. Ak chcete kráčať naboso, pozor na to, aby ste nemali zranenú nohu či veľmi popraskanú pokožku na chodidlách. Takto vás prechádzka nebude iba bolieť, ale rany sa vám môžu nainfikovať.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.