Korupcia na Slovensku rastie, vyskytuje sa najmä pri eurofondoch a tendroch
- 12:17 21.12.2017
- Bratislava

Korupcia sa na Slovensku najčastejšie vyskytuje pri eurofondoch, dotáciách aj vo verejnom obstarávaní.
Osobne sa s korupciou stretli približne tri štvrtiny podnikateľov. Upozorňuje na to prieskum realizovaný Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS).
Viac ako polovica opýtaných poukázala na dve oblasti podnikania, kde je korupcia najviac viditeľná, a to dotácie vrátane eurofondov a štátnej pomoci a verejné obstarávanie. Nasledovalo uplácanie manažérov spoločností konkurentmi, obchodnými partnermi či zamestnancami. „Zdá sa, že toto sú dve oblasti, kde v podstate korupcia kvitne, keďže tam vyše 50 % ľudí označilo, že sa s ňou osobne stretlo,“ zdôraznil výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský s tým, že približne štvrtina podnikateľov zažila korupciu pri vybavovaní povolení a potvrdení, prípadne na súdoch a v justícii.
Viac ako 40 % respondentov si myslí, že korupcia na Slovensku rastie a približne podľa rovnakého počtu je na rovnakej úrovni. Nikto z opýtaných si nemyslí, že korupcia neexistuje. „Možno z toho dedukovať, že korupcia je na Slovensku veľmi rozšírená,“ podotkol Kremský. Dve tretiny sa stretli s korupciou pri podnikaní a ďalšia polovica v zdravotníctve, pričom približne rovnaký počet označil aj korupciu na úradoch.
Na korupciu reagovala podľa prieskumu radikálne takmer polovica podnikateľov, ďalších viac ako 20 % sa tvárilo, že takúto ponuku nepočulo. Podplácanie odmietli celkovo tri štvrtiny opýtaných, čo podľa Kremského hovorí o vysokej odolnosti voči korupcii. Približne pätina sa však priznala, že sa podieľala na korupcii s tým, že inak by stratila ponúkaný obchod.
Štát by mal podľa podnikateľov najtvrdšie zakročiť proti korupcii na súdoch, a to napriek tomu, že súdy nepatria k najčastejším miestam, kde sa s podplácaním stretli. Nasledovala oblasť politiky, do ktorej bola zaradená aj vláda a parlament. Mnohí pokladajú za veľmi dôležité aj zakročenie v oblasti eurofondov, dotácií, verejného obstarávania, zdravotníctva a polície.
„Reálny boj proti korupcii zatiaľ nenastal a ak aj sú nejaké prvé náznaky, tak pravdepodobne nepostihujú tie skutočne vážne hniezda korupcie, ktoré sú v tomto prieskumu takisto označené, ale pravdepodobne to skôr ide po povrchu alebo je to formálne, alebo táto ofenzíva je skôr marketingová, verbálna, ale nejde naozaj na koreň veci,“ upozornil Kremský.
Bojovať proti korupcii by sa malo podľa 60 % podnikateľov výmenou skorumpovaných politikov. Druhou možnosťou v poradí bola transparentnosť, teda širšie zverejňovanie dokumentov ako prevencia proti korupcii. Zjednodušenie odhaľovania týchto prípadov a ich zverejňovanie si želá takmer polovica opýtaných.
Anonymný prieskum realizovala PAS v období 13. – 18. decembra. Na internete oslovila 1400 podnikateľov, pričom zareagovalo 132 z nich.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.

Zmeny v transakčnej dani? Toto uviedol Fico, napomenul aj partnerov
Premiér sa má kvôli aktuálnej ekonomickej situácii stretnúť so zástupcami automobiliek vyrábajúcich na Slovensku.