• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
20°Bratislava

5 prekvapujúcich dôvodov vzniku Alzheimerovej choroby

  • 20:20 21.09.2017
  • Bratislava
5 prekvapujúcich dôvodov vzniku Alzheimerovej choroby

Každému z nás sa stane, že jednoducho na niečo zabudne, jednoducho máme toho veľa na mysli. Viete si však predstaviť, že vaša denná realita bude o tom, že si nebudete môcť spomenúť na nič?

Takýto problém má viac ako 36 miliónov ľudí na svete. Na Slovensku postihuje 50-60.000 Slovákov.

Desaťročia výskumu ukázali, že tvorba toxických proteínov v mozgu, nazývaných beta amyloid a tau, môže viesť k vzniku Alzheimerovej choroby. Čo je menej jasné je to, čo spôsobuje akumuláciu týchto proteínov. Toto je 5 nečakaných dôvodov vzniku Alzheimera podľa najnovších štúdií.

1. Lieky proti úzkosti

Trieda liekov nazývaná benzodiazepíny sa často používa na liečbu úzkosti a nespavosti. Na lieky z tejto triedy boli uskutočnené len krátkodobé testy v intervale 3 mesiacov a v tomto rozmedzí sa ich škodlivosť neukázala. Avšak mnoho ľudí lieky z tejto kategórie užíva dlhodobo. V štúdií bolo užívanie týchto liekov dlhšie ako 3 mesiace spojené s až 51% nárastom výskytu Alzheimerovej choroby.

Pokiaľ máte dlhodobé problémy s úzkosťou alebo spánkom, skúste radšej terapiu bez škodlivých vedľajších účinkov liekov.

2. Príliš veľa úderov do hlavy

Úderu do hlavy sa zrejme nevyhneme, väčšina z nás sa však z tohto zranenia otrasie a nesie ho bez ťažkostí. Doktor Brian Giunta, psychiater a neurológ z University of Southern Florida sa však nazdáva, že pri úderoch môže dôjsť u niektorých ľudí k zápalu, ktorý pomáha uzdravovať poškodené mozgové tkanivo a to sa stáva miestom potencionálnej väzby na Alzheimera. V tomto smere hrajú dôležitú úlohu bunky nazývané mikroglie.

"Keď sú mikroglie neustále v prozápalovom stave, sú menej schopné vylúčiť beta amyloid z mozgu," hovorí Giunta.

Stále však nie je úplne jasné spojenie traumatického poranenia hlavy a zápalových procesov.

3. Nedostatok spánku

Nedostatok spánku je jednoducho epidémiou modernej spoločnosti. Neustály nedostatok spánku môže viesť k vývoju Alzheimerovej choroby, podľa štúdie publikovanej v Neurobiology of Aging. Nedostatok spánku alebo nespavosť rovnako súvisí s Alzheimerovou chorobou, problémami s učením, pamäťou a rovnako sťažuje komunikáciu neurónov.

4. Samota

Dobrá spoločnosť je základom kvalitného a zdravého života. Rovnako to potvrdzujú aj výsledky uverejnené v Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry, ktoré identifikovali spojenie medzi samotou a vývojom demencie. Vedci počas 3 rokov definovali, že samota sa spája s vyšším rizikom demencie.

5. Cukrovka v mozgu

Neurovedkyňa Suzanne de la Monteová z Brownovej University sa nazdáva, že Alzheimerova choroba je v skutočnosti metabolické ochorenie, ktoré postihuje mozog. Jej výsledky ju priviedli k tomu, že toto ochorenie považuje za cukrovku 3. typu. Vychádza z faktu, že mozgové bunky berú glukózu ako palivo a inzulín bunky povzbudzuje, aby v krvi zrazili glukózu. Mozgové bunky si podľa nej môžu vyvíjať inzulínovú rezistenciu, rovnako ako iné bunky v tele.

"Každý orgán môže byť ovplyvnený inzulínovou rezistenciou," hovorí de la Monte. "Môžete to mať v pečeni - nazývame to nealkoholické tukové ochorenie pečene, ak sa dostane do obličiek, nazývame to chorobou obličiek, ak ju dostanete v mozgu, nazývame to Alzheimerovou chorobou."

Zdravý životný štýl, cvičenie a stravovanie je podľa odborníkov možnou prevenciou pri vytvorení tejto choroby. Kam však výsledky vedcov pri skúmaní tejto choroby zájdu, je otázne.

Zdroj: info.sk, NJ, prevention.com Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.