Škola si môže vybrať, aké písmo bude žiakov učiť, rozhodlo ministerstvo

Žiaci prvých ročníkov na základných školách nebudú musieť vedieť písať písaným spojitým písmom.
Ministerstvo školstva zrušilo dodatok, ktorý to prikazoval. Informoval o tom minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS). Školy tak budú mať možnosť výberu písma, ktoré budú žiakov učiť.
Podľa dodatku si žiaci prvého ročníka mali povinne osvojiť techniku písania písaného písma. To, či sa budú žiaci učiť aj iný typ písma, už malo byť v kompetencii školy. Voči zavedenému dodatku sa ozvali nesúhlasné názory, vznikla aj petícia, ktorá žiadala, aby si mohla škola vybrať, aké písmo bude žiakov učiť. Rezort školstva preto svoje rozhodnutie opäť konzultoval s odborníkmi. „Ministerstvo školstva sa rozhodlo po týchto konzultáciách, tak isto nových informáciách, ktoré získalo, zrušiť body dodatku spojeného so spojitým písaným písmom a tak isto aj častí, ktoré sa k týmto bodom vzťahujú v prílohe tohto dodatku,“ priblížil dnes Plavčan.
Ako uviedol, presvedčili ho argumenty odborníkov. „Zistili sme, že je pomerne veľký počet škôl, ktoré používajú Comenia Script, pretože tento druh písma je veľmi vhodný najmä pre žiakov s oneskoreným vývinom a poruchou jemnej motoriky,“ dodal Plavčan s tým, že dodatkom akoby zabránili používaniu tohto typu písma. Žiaci tak po novom budú môcť písať aj písmom Comenia Script. Tento typ písma bol overovaný v Českej republike a podľa Plavčana bol oficiálne povolený na to, aby sa využíval v školách.
Na jeseň tohto roka chce rezort školstva podľa Plavčana vypísať výzvu, aby školy spolu s ďalšími odborníkmi overovali aj ďalšie typy písma.
Plavčan zmenil rozhodnutie, ktoré bolo urobené narýchlo
Opozičný poslanec Miroslav Sopko (OĽaNO-NOVA) víta, že minister školstva Peter Plavčan ustúpil a zmenil rozhodnutie, aby žiaci povinne ovládali spojité písané písmo. Dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu, ktorý toto usmernenie zavádzal, bol podľa Sopka urobený narýchlo a od zeleného stola.
„Budem ale spokojný až vtedy, keď sa v budúcnosti takýmto nekompetentným rozhodnutiam vyhneme a ministerstvo bude každý dôležitý krok dopredu komunikovať s odbornou verejnosťou a stavovskými organizáciami,“ uviedol Sopko. Tento príklad podľa neho opäť ukázal dôležitú vec, že len verejný tlak dokáže zastaviť zlé rozhodnutia.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.

Šutaj Eštok: Pri výstavbe nemocnice sú samosprávy s Vajnormi spokojné
Pri výstavbe novej koncovej nemocnice v bratislavských Vajnoroch sú s lokalitou samosprávy spokojné. V diskusnej relácii to vyhlásil predseda koaličnej strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Matovičovo hnutie posiela Ficovi odkaz: Toto nerobte!
Podľa zástupcov hnutia Slovensko môžu mať kroky premiéra negatívny vplyv na slovenskú ekonomiku.

Fico: Štefánik je náš pevný bod, o ktorý sa môžeme vždy oprieť
Premiér si prišiel uctiť pamiatku tragického úmrtia Štefánika k pomníku v Ivanke pri Dunaji.

Lesný požiar v Bobrovci sa nedarí uhasiť, na mieste sú desiatky hasičov
Viac ako tridsiatka hasičov pokračuje aj v nedeľu v likvidácii lesného požiaru v Bobroveckej doline v Západných Tatrách.