Nežiadúce účinky farbenia vlasov. Poznáte ich?

Každá žena chce byť krásna a nezáleží na veku. A k tomu patria rôzne skrášľovacie kúry, kozmetika a rovnako aj farby na vlasy. Viete, však aké riziká súvisia s farbením vlasov?
Bez ohľadu na to, akú farbu na vlasy máte, mali by ste vedieť, čo je v nej. Farby na vlasy obsahujú viac ako 500 rôznych chemikálií, a preto je prirodzené byť znepokojený možnými vedľajšími účinkami.
Vedci skúmajú, či vystavenie týmto chemikáliám predstavuje zdravotné riziká, a to nielen tým, ktorí používajú farbu na vlasy, ale aj profesionálnym kaderníkom. Tu je to, čo vieme doteraz.
1. Farba na vlasy a rakovina
V prvých štúdiách sa preukázalo, že farby na vlasy obsahujú špecifické zložky, ktoré mali pri testovaní na zvieratách karcinogénne vlastnosti, preto mnoho firiem v 80. rokoch upustilo od týchto zložiek. V súčasnosti však vedci nemajú konečný rozsudok, či súčasné zloženie farieb na vlasy ešte obsahuje chemikálie spôsobujúce rakovinu.
Z dôvodu zmiešaných výsledkov je vedecká komunita nejednoznačná o tom, či môže byť farba na vlasy kategoricky spojená s rôznymi druhmi rakoviny. Existuje teda "veľmi minimálna" súvislosť medzi modernou farbou vlasov a rizikom rakoviny.
2. Farba na vlasy a alergie
Alergické reakcie na farbenie vlasov sú pomerne bežné, pretože obsahujú parafenylendiamín, bežný alergén. Ľudia s dermatitídou sú náchylnejší na alergickú reakciu. Preto je potrebné dodržiavať vykonávanie testu pred farbením vlasov.
3. Farba na vlasy a plodnosť
Olovnatý acetát je často súčasťou progresívnych farbív na vlasy. Niektoré výskumné štúdie ukázali, že môže ovplyvniť plodnosť u mužov i žien. Nedávna štúdia tiež ukázala, že kvôli neustálemu vystaveniu chemikáliám nachádzajúcim sa vo vlasových výrobkoch (vrátane farieb na vlasy), majú kaderníčky pravdepodobnejšie problémy s počatím.
4. Farbenie vlasov a zdravie vlasov
Pravidelné používanie farieb na vlasy, najmä permanentnej farby, môže spôsobiť, že vaše vlasy sú krehké a zničené. Amoniak obsiahnutý vo farbách na vlasy sa dostane do vlasovej štruktúry, peroxid určený na neutralizáciu pigmentu zas narúša vlasovú kutikulu a vlasy strácajú svoj lesk. Mnohí výrobcovia farieb vlasov prestali používať amoniak vo svojich výrobkoch, ale napriek tomu všetky ostatné chemikálie môžu škodiť štruktúre vlasu.
Čítajte: Ako urýchliť rast vlasov
Odporúčania
- Vždy dodržiavajte pokyny na obale výrobku na farbu vlasov.
- Vykonajte test na koži podľa pokynov, najmä ak si vlasy idete farbiť prvýkrát alebo skúšate novú značku.
- Udržujte farbu čo najďalej od očí a noste vždy ochranné rukavice.
- Farbu na vlasy nenechávajte na hlave dlhšie, ako je uvedené na obale.
- Nefarbite si vlasy, ak je pokožka na hlave opálená alebo vás svrbí.
- Tiež nikdy nepoužívajte farbu na vlasy na vaše riasy alebo obočie. Môže to byť veľmi škodlivé pre vaše oči a dokonca riskujete oslepnutie.
Prírodné alternatívy k chemickej farbe na vlasy
Existuje veľa prirodzených spôsobov, ako tónovať vaše vlasy, ktoré nezahŕňajú škodlivé chemikálie.
- Jednou možnosťou je henna, ktorú používajú po stáročia ženy v Ázii, aby pridali vlasom načervenalý, burgundský odtieň. Henna pri pravidelnom používaní funguje s vlasmi veľmi dobre.
- Citrónová šťava môže pomôcť zosvetliť vlasy, ak je to váš cieľ.
- Harmančekový čaj vám môže pomôcť pridať prirodzené zvýraznenie.
- Čierny čaj a káva, pripravené a potom ochladené, môžu pomôcť k tmavším vlasom.
Akú farbu na vlasy používate vy? Alebo ste verná svojej prirodzenej farbe vlasov? Vaše názory a postrehy si radi prečítame v komentároch

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.